Lipiec 28, 2017

Lek. Med. Damian Korzybski

Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju?

Lekarz pediatra bada gardło dziecka

Chrypka u dziecka najczęściej wiąże się z niegroźnymi infekcjami dróg oddechowych. Objawia się zmienionym głosem, czasem przyczynia się do problemów z mówieniem. Jeśli utrzymuje się tylko kilka dni i ustępuje samoistnie, nie powinna budzić do niepokoju. Gdy jednak trwa dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Chrypka w przebiegu infekcji dróg oddechowych

Chrypka oznacza nieprawidłową fonację – głos malucha staje się szorstki, matowy lub słaby. Powstaje w wyniku zaburzeń drgań fałdów głosowych (strun głosowych) oraz zmian przepływu powietrza w obrębie głośni z laminarnego (liniowego) na turbulentny (pojawiają się duże zawirowania).

Najczęściej chrypkę u małych pacjentów wywołuje proces zapalny, który toczy się w gardle lub krtani. Dzieci na ogół zapadają na wirusowe infekcje gardła – zapaleniu towarzyszą też inne objawy, jak ból, drapanie i suchość w gardle. Często błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona, przekrwiona i obrzęknięta.

Krtań u maluchów ma mniejsze parametry i znajduje się wyżej niż u dorosłych, dlatego zapalenia, które ją obejmują, przebiegają nieco inaczej. Zwykle dzieci chorują na zapalenie krtani rozlane. Infekcja przechodzi z górnych dróg oddechowych do krtani i manifestuje się m.in. chrypką. Leczy się ją objawowo.

Chrypka występuje też w przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani, które (ze względu na groźne napady duszności) może wymagać leczenia szpitalnego.

Co jeszcze wywołuje chrypkę?

Bardzo często chrypka pojawia się na skutek nadmiernego forsowania strun głosowych. Dokucza maluchom, które głośno mówią, krzyczą, płaczą. W rezultacie rozwija się obrzęk fałdów głosowych i powstają tzw. guzki śpiewacze (głosowe), czyli niewielkie, symetryczne struktury na fałdach. Leczenie guzków u dzieci na ogół nie jest konieczne (mają tendencję do samoczynnego zanikania z wiekiem).

Chrypka u małych pacjentów może wynikać z refluksu żołądkowo-przełykowego lub narażania dziecka na palenie bierne i podrażnienia przez dym tytoniowy. Czasem wiąże się z astmą (po długotrwałym leczeniu kortykosteroidami wziewnymi). Do objawu przyczyniają się uszkodzenia mięśni i nerwów unerwiających krtań (po przebytych zabiegach, intubacjach), ewentualnie osłabienie mięśni gardłowych w niedoczynności tarczycy. W rzadkich przypadkach za chrypkę odpowiadają wady serca (prowadzące do powiększenia lewego przedsionka) lub nowotwory, które ograniczają ruchy krtani (jak chłoniaki śródpiersia).

Zdarza się, że niewielkie ciało obce (połknięte przez malucha) utyka w błonie śluzowej krtani, prowadząc do obrzęku i chrypki (należy uważać na ewentualne problemy z oddychaniem). Istnieje też chrypka idiopatyczna, której przyczyn nie można ustalić.

Chrypka u dziecka – diagnostyka

Chrypka, która nie trwa dłużej niż 14 dni i wiąże się z infekcją dróg oddechowych, zwykle nie wymaga specjalistycznej diagnostyki. Powinna ustąpić samoczynnie lub po leczeniu przeciwdrobnoustrojowym. Przedłużającą się chrypkę należy skonsultować ze specjalistą, głównie laryngologiem i foniatrą, którzy mogą zlecić dodatkowe badania.

Prócz badań radiologicznych i laryngoskopii, małych pacjentów kieruje się np. na gastroskopię (w celu potwierdzenia choroby refluksowej); przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy bada się poziom hormonów tarczycy. Gdy istnieją przesłanki, by sądzić, że chrypka ma tło alergiczne, wykonuje się testy skórne. Kiedy lekarz przypuszcza, że objaw wiąże się z wadą serca, zleca USG serca.

Metody leczenia chrypki

Sposób leczenia chrypki zależy od jej przyczyny. W infekcjach wirusowych ulgę przynoszą preparaty ziołowe, np. z wyciągiem z prawoślazu, lipy, babki lancetowatej, aronii, czarnego bzu, szałwii i porostu irlandzkiego. W przypadku infekcji bakteryjnych stosuje się leczenie przeciwdrobnoustrojowe, a w podgłośniowym zapaleniu krtani z dusznościami wdraża się glikokortykosteroidy. (Jeśli wraz z chrypką pojawiają się duszności, zaleca się konsultację z lekarzem, który ustali, czy konieczna jest hospitalizacja).

Należy zadbać o prawidłowe nawilżanie powietrza i wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko (również w chłodne pory roku). Dolegliwości ze strony gardła łagodzi się przy pomocy leków zawierających substancje działające przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco (chlorowodorek benzydaminy). Maluch powinien oszczędzać głos i pić dużo płynów. Zaleca się napary z siemienia lnianego, które nawilżają błonę śluzową i chronią ją przed podrażnieniami. Ulgę przynoszą syropy z cebuli (o właściwościach bakteriobójczych) i sok z aloesu, który przyspiesza regenerację błon śluzowych.

Linia produktów Tantum Verde