15 maja 2019
Angina opryszczkowa – objawy, leczenie
Angina opryszczkowa u dzieci i dorosłych
Wirusowa angina opryszczkowa to ostre zapalenie gardła, które pojawia się przede wszystkim u dzieci do 5. roku życia, zwłaszcza u niemowląt około 12-miesięcznych. U osób dorosłych angina opryszczkowa występuje bardzo rzadko, a odnotowuje się ją głównie u pacjentów borykających się z problemami odpornościowymi.
Angina opryszczkowa objawa się przede wszystkim wysoką gorączką oraz podobnie, jak w przypadku anginy paciorkowcowej, bólem gardła nasilającym się w trakcie przełykania. Podniesiona temperatura ciała jest oznaką walki układu immunologicznego z chorobotwórczymi mikrobami, natomiast bolące gardło to wynik zakażenia wirusowego, dającego zauważyć się jako silne zaczerwienienie tylnej ściany gardła, podniebienia i łuków podniebiennych, na których pojawiają się małe pęcherzyki o białym zabarwieniu. Te pęcherzykowate zmiany mają tendencję do pękania, wywołując tym samym powierzchowne, ale bolesne owrzodzenia utrzymujące się do 5 dni. Innymi objawami tej choroby są wysypka w zespole ,,ręka, stopa, usta”, ogólne osłabienie organizmu, uczucie rozbicia, bóle mięśniowo-stawowe.
Sprawdź: Ból gardła podczas przełykania
Angina opryszczkowa – czy jest zakaźna?
Angina wirusowa, niezależnie od etiologii, zawsze jest chorobą zakaźną. Ponieważ jednak do dziś nie wynaleziono leku, który wykazywałby skuteczne działanie przyczynowe, angina wywołana przez wirusy Coxsackie zaraża do momentu ustania wszystkich dolegliwości, czyli przez około 10 dni.
Ponieważ wywołujące tę chorobę wirusy mają zdolność do rozprzestrzeniania się drogą kropelkową, a także osiadania na przedmiotach codziennego użytku, na których mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin, zaleca się leczenie anginy opryszczkowej w domu oraz szczególne przestrzeganie zasad higieny przez wszystkich członków rodziny.
Przeczytaj także: Bakteryjne zapalenie gardła
Angina opryszczkowa – domowe sposoby leczenia
Leczenie anginy opryszczkowej ogranicza się jedynie do domowych sposobów leczenia. W celu zbijania gorączki, jeśli jest źle znoszona, konieczne jest podanie paracetamolu bądź ibuprofenu. Na ból gardła pomocne są aerozole znieczulające miejscowo lub tabletki do ssania nawilżające błony ścian śluzowych. Ponadto w terapii chorób wirusowych znaczenie ma przyjmowanie dużej ilości płynów, a także oszczędny tryb życia. Angina opryszczkowa powinna minąć samoistnie maksymalnie w przeciągu dwóch tygodni.
Czytaj również: Angina w ciąży – jak leczyć?
- Skotnicka B., Zapalenie gardła i angina, ,,Wylecz.to”, 10.11.2016, [dostęp 25.04.2019] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina