Listopad 15, 2017

Lek. Katarzyna Wiak

Przewlekłe zapalenie gardła

Istnieje długa lista czynników prowadzących do wystąpienia przewlekłego zapalenia gardła. Czasami zdarza się, że jest to efekt problemu wewnątrzustrojowego, polegającego na zaburzeniu funkcji produkcji wydzieliny śluzowej przez błonę śluzową gardła. Częściej jednak sami odpowiadamy za pojawienie się choroby.

Przyczyny przewlekłego zapalenia gardła

Po pierwsze za wystąpienie objawów mogą odpowiadać czynniki zewnętrzne, takie jak kurz, chemikalia, przebywanie w zbyt gorących przemieszczeniach, jak również szybkie zmiany temperatur otoczenia. Nie bez znaczenia jest także praca w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których łatwo dochodzi do przesuszania śluzówek. Kolejnymi przyczynami mogą okazać się używki – zarówno palenie papierosów, jak i nadmierne spożycie alkoholu.

Ponadto przyczyną przewlekłego zapalenia gardła mogą być także inne stany chorobowe, np. przerost migdałka gardłowego lub nieżyt nosa z zapaleniem zatok, które przez niedrożność przewodów nosowych zmuszają pacjenta do ciągłego oddychania przez usta, co prowadzi do przesuszania śluzówek. Podobnie działają nadużywane krople i aerozole do nosa, obkurczające naczynia błon śluzowych, zmniejszające obrzęk i ilość wydzieliny, ale jednocześnie powodujące przy zbyt długim używaniu zanik błon śluzowych. Przewlekłe zapalenie gardła może być także efektem zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy czy te związane ze spadkiem stężenia hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym. Wśród innych chorób można wymienić: niewydolność nerek, niewydolność serca, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Dodatkowo przewlekłe zapalenie gardła często okazuje się po prostu chorobą zawodową osób na co dzień pracujących głosem, np. nauczycieli czy śpiewaków.

Przewlekłe zapalenie gardła – objawy

Objawy przewlekłego zapalenia gardła są uzależnione od tego, jaka jego postać występuje u danego chorego. Wyróżniamy trzy typy zapaleń przewlekłych: proste, przerostowe i zanikowe.

Proste zapalenie gardła cechuje nawrotowość objawów. Są nimi przede wszystkim uczucie obrzęku gardła, opisywane przez pacjentów jako „gula w gardle”. Prowokuje to chorego do ciągłego odkrztuszania; skarży się on także na napady suchego kaszlu. Obrzęk może również skutkować trudnościami z połykaniem, zaleganiem lepkiej wydzieliny. Czasem może też wystąpić ból szyi.

W zapaleniu przerostowym objawy są dość podobne, choć z powodu przerastania błony śluzowej gardła mają większe nasilenie. Symptomy uczucia przeszkody w gardle i trudności z połykaniem są bardzo uciążliwe dla chorego i utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo znaczny obrzęk gardła może skutkować wystąpieniem odruchów wymiotnych, a nawet wymiotów, zwłaszcza podczas próby połknięcia pokarmu.

Nieco odmienną postacią jest typ zanikowy przewlekłego zapalenia gardła. Wówczas tylna ściana gardła jest przesuszona, a często dodatkowo pokryta zeskorupiałą wydzieliną. Czasami ten typ współistnieje z zanikowym nieżytem nosa i tzw. suchym zapaleniem krtani. Mimo to chory bezustannie odpluwa lepką wydzielinę, która w nocy prowadzi nawet do niebezpiecznego krztuszenia się. Ono z kolei skutkuje podrażnieniem śluzówki i drobnymi krwawieniami. Co ciekawe, obserwuje się także nasilenie objawów w suchym, gorącym klimacie, poprawę przynosi natomiast pobyt nad morzem.

Jak zwalczyć przewlekłe zapalenie gardła?

Podstawową formą leczenia przewlekłego zapalenia gardła jest identyfikacja czynnika sprawczego i jego eliminacja. Niestety w niektórych przypadkach każdy z tych elementów może być trudny. Podczas poszukiwania przyczyny okazuje się, że chory nie ma żadnego czynnika ryzyka rozwoju choroby. Z drugiej strony wielu nauczycieli czy śpiewaków nie jest w stanie zrezygnować z pracy. Wówczas jedyną formą leczenia pozostaje zwalczanie objawów.

Najprostszą metodą walki z przewlekłym przesuszeniem śluzówki gardła jest jej nawilżanie, np. za pomocą inhalacji. Doskonale również sprawdzają się tabletki do ssania i płyny do płukania jamy ustnej, które wzmagają produkcję śliny i wydzieliny śluzowej.

Bezwzględnie należy także rzucić palenie. Mimo podjętych działań czasem okazuje się, że jedynym sposobem zwalczenia przewlekłego zapalenia gardła jest zmiana pracy lub miejsca zamieszkania.

Linia produktów Tantum Verde