czerwiec 10, 2019

Lek. Michał Dąbrowski

Co jest dobre na przeziębienie? Sprawdzone sposoby!

Mianem przeziębienia określamy infekcje wywoływane przez wirusy. Są one łagodne w przebiegu, a w trakcie leczenia nie ma potrzeby wprowadzania antybiotykoterapii. Przeziębienie leczy się objawowo. Konieczność sięgnięcia po antybiotyk może być spowodowana wystąpieniem powikłań lub infekcji bakteryjnej, której objawy są bardzo podobne do zakażeń wirusowych. Stąd tak ważna diagnostyka różnicująca podłoże choroby, - determinuje sposób skutecznego leczenia.

Co warto wiedzieć o przeziębieniu

 • To najczęstszy powód wizyt u lekarza pierwszego kontaktu – dorosły człowiek przeziębia się przeciętnie kilka razy w ciągu roku.
 • Wywołują je wirusy, których jest bardzo wiele (najczęściej przyczyną przeziębienia jest rhinowirus).
 • Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt (wirus przenoszony jest np. brudnymi rękami do ust czy oczu).
 • Pierwsze symptomy przeziębienia pojawiają się w okresie 1-6 dni od zarażenia się wirusem.
 • Podstawowe objawy: nieżyt oraz ból gardła i nosa, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura, ból mięśni i głowy.

Biorąc pod uwagę leczenie przeziębienia, możemy korzystać zarówno ze wsparcia farmakologicznego, jak i z domowych sposobów. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy nie będą ustępować, zaczną się nasilać lub pojawiać kolejne, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zobacz również: Przeziębienie – leczenie, objawy, jak długo trwa?

Sprawdzone sposoby na przeziębienie

 • Syrop z cebuli

To jedna z tradycyjnych metod leczenia, którą niezmiennie poleca się w trakcie walki z infekcją. Pomaga radzić sobie szczególnie z takimi objawami, jak katar i kaszel – syrop z cebuli ma właściwości wykrztuśne. Mikstura ma także działanie bakteriobójcze i dostarcza wielu witamin (np. witaminę C) oraz mikroskładników, takich jak chociażby cynk, który ma działanie immunostymulujące.

Jak przygotować syrop z cebuli? Potrzebujemy tylko dwóch składników: cebula + cukier. Warzywo kroimy w piórka, umieszczamy w naczyniu, np. w garnku, i zasypujemy cukrem. Całość mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie cebula wypuści już sok, który będzie właśnie naszym syropem. Pijemy jedną łyżeczkę 2-3 razy w ciągu dnia. Zamknięte naczynie przechowujemy w lodówce.

 • Bez czarny

Napar z bzu czarnego przygotowujemy z suszonych owoców oraz kwiatów rośliny. Możemy dostać je zarówno w aptekach, jak i sklepach. Znakomicie sprawdza się do picia w formie herbatki, ale poleca się jego wykorzystanie także w postaci płukanek na gardło. Łagodzi stany zapalne błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a w przypadku kaszlu działa wykrztuśnie. Równie ważne są jego właściwości przeciwbakteryjne. przeciwwirusowe, a także przeciwgorączkowe i napotne, co pomaga w obniżeniu podwyższonej temperatury.

Chcąc stosować bez czarny w formie płukanek na gardło, należy pamiętać o odpowiednim ostudzeniu płynu, aby zapobiec ewentualnym poparzeniom. Płukanki należy wykonywać 3-4 razy dziennie.

 • Miód

Miód jest produktem, który od wieków jest znany ze swoich leczniczych zdolności. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, łagodzące, regenerujące, wzmacniające odporność, przeciwkaszlowe etc. W przypadku walki z przeziębieniem miód można stosować na wiele sposobów. Sprawdza się zarówno w formie płukanek na gardło czy napojów. Pomocne na gardło może być także żucie plastra miodu – zadziała niczym pastylki do ssania.

Jaki napój z miodu jest dobry na przeziębienie? Niewątpliwie warto postawić na ,,babciną” miksturę, czyli miód, mleko, masło i czosnek. Każdy ze składników ma swoje terapeutyczne właściwości. Tłuszcz z masła i mleka pozostawi na gardle swego rodzaju warstwę ochronną, co złagodzi ewentualny ból i przyspieszy regenerację błony śluzowej. Czosnek ma zaś m.in. działanie antyseptyczne.

Przygotowanie: mleko podgrzewamy do temperatury około 40°C (wyższa zabije właściwości terapeutyczne miodu). Dodajemy łyżkę miodu, łyżeczkę masła i rozgnieciony ząbek czosnku. Wszystko mieszamy i wypijamy małymi łykami.

 • Domowa apteczka

Należy pamiętać także o profesjonalnych lekach i suplementach, które są stworzone właśnie do walki z przeziębieniem. Na pewno warto mieć w swojej domowej apteczce pastylki na gardło, które odpowiednio nawilżą i złagodzą podrażnienia. Pomocne mogą być także roztwory do płukania gardła.

Przede wszystkim należy mieć jednak na uwadze leki, które działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, bo w przypadku przeziębienia, to właśnie one polecane są w pierwszej kolejności. Najbezpieczniejszym z takich preparatów jest paracetamol, który w niektórych lekach występuje wspólnie z fenylefryną. Zmniejsza ona obrzęk błony śluzowej nosa, co znacznie ułatwia oddychanie. U pacjentów przyjmujących leki na stałe, warto skonsultować się ze specjalistą. Kompleksowe zajęcie się przeziębieniem niewątpliwie przyspiesza ustąpienie objawów i pełne wyleczenie.

Przeczytaj także: Miód na przeziębienie – czy faktycznie działa?


 • Mik, E., Stopiński, M.,  & Mrozińska, M. (2004). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27. [dostęp: 25.04.2019] http://www.mariamrozinska.pl/publikacje/Przeziebienie_Mrozinska.pdf
 • Tichonow A. I., Bondarenko L. A., Jarnych T. G., Szpyczak O. S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I. Miód naturalny w medycynie i farmacji (Pochodzenie, właściwości, zastosowanie, preparaty lecznicze), Monografia pod redakcją akademika Ukraińskiej Akademii Nauk A. I. Tichonowa, Redaktor wydania polskiego: Prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia, 2017  [dostęp: 25.04.2019] http://dspace.nuph.edu.ua/bitstream/123456789/15125/1/Mi%C3%B3d%20naturalny%20w%20medycynie%20i%20farmacji%20-%20MONOGRAFIA.pdf
 • Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł.,Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie, ,,lekwpolsce.pl”, 21.05.2013 [dostęp: 30.04.2019] https://www.researchgate.net/publication/288101012_Bez_czarny_Sambucus_nigra_domowy_sposob_nie_tylko_na_grype_i_przeziebienie

Linia produktów Tantum Verde