10 czerwca 2019
Co jest dobre na przeziębienie? Sprawdzone sposoby!
Co warto wiedzieć o przeziębieniu
- To najczęstszy powód wizyt u lekarza pierwszego kontaktu – dorosły człowiek przeziębia się przeciętnie kilka razy w ciągu roku.
- Wywołują je wirusy, których jest bardzo wiele (najczęściej przyczyną przeziębienia jest rhinowirus).
- Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt (wirus przenoszony jest np. brudnymi rękami do ust czy oczu).
- Pierwsze symptomy przeziębienia pojawiają się w okresie 1-6 dni od zarażenia się wirusem.
- Podstawowe objawy: nieżyt oraz ból gardła i nosa, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura, ból mięśni i głowy.
Biorąc pod uwagę leczenie przeziębienia, możemy korzystać zarówno ze wsparcia farmakologicznego, jak i z domowych sposobów. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy nie będą ustępować, zaczną się nasilać lub pojawiać kolejne, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Zobacz również: Przeziębienie – leczenie, objawy, jak długo trwa?
Sprawdzone sposoby na przeziębienie
- Syrop z cebuli
To jedna z tradycyjnych metod leczenia, którą niezmiennie poleca się w trakcie walki z infekcją. Pomaga radzić sobie szczególnie z takimi objawami, jak katar i kaszel – syrop z cebuli ma właściwości wykrztuśne. Mikstura ma także działanie bakteriobójcze i dostarcza wielu witamin (np. witaminę C) oraz mikroskładników, takich jak chociażby cynk, który ma działanie immunostymulujące.
Jak przygotować syrop z cebuli? Potrzebujemy tylko dwóch składników: cebula + cukier. Warzywo kroimy w piórka, umieszczamy w naczyniu, np. w garnku, i zasypujemy cukrem. Całość mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie cebula wypuści już sok, który będzie właśnie naszym syropem. Pijemy jedną łyżeczkę 2-3 razy w ciągu dnia. Zamknięte naczynie przechowujemy w lodówce.
- Bez czarny
Napar z bzu czarnego przygotowujemy z suszonych owoców oraz kwiatów rośliny. Możemy dostać je zarówno w aptekach, jak i sklepach. Znakomicie sprawdza się do picia w formie herbatki, ale poleca się jego wykorzystanie także w postaci płukanek na gardło. Łagodzi stany zapalne błon śluzowych górnych dróg oddechowych, a w przypadku kaszlu działa wykrztuśnie. Równie ważne są jego właściwości przeciwbakteryjne. przeciwwirusowe, a także przeciwgorączkowe i napotne, co pomaga w obniżeniu podwyższonej temperatury.
Chcąc stosować bez czarny w formie płukanek na gardło, należy pamiętać o odpowiednim ostudzeniu płynu, aby zapobiec ewentualnym poparzeniom. Płukanki należy wykonywać 3-4 razy dziennie.
- Miód
Miód jest produktem, który od wieków jest znany ze swoich leczniczych zdolności. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, łagodzące, regenerujące, wzmacniające odporność, przeciwkaszlowe etc. W przypadku walki z przeziębieniem miód można stosować na wiele sposobów. Sprawdza się zarówno w formie płukanek na gardło czy napojów. Pomocne na gardło może być także żucie plastra miodu – zadziała niczym pastylki do ssania.
Jaki napój z miodu jest dobry na przeziębienie? Niewątpliwie warto postawić na ,,babciną” miksturę, czyli miód, mleko, masło i czosnek. Każdy ze składników ma swoje terapeutyczne właściwości. Tłuszcz z masła i mleka pozostawi na gardle swego rodzaju warstwę ochronną, co złagodzi ewentualny ból i przyspieszy regenerację błony śluzowej. Czosnek ma zaś m.in. działanie antyseptyczne.
Przygotowanie: mleko podgrzewamy do temperatury około 40°C (wyższa zabije właściwości terapeutyczne miodu). Dodajemy łyżkę miodu, łyżeczkę masła i rozgnieciony ząbek czosnku. Wszystko mieszamy i wypijamy małymi łykami.
- Domowa apteczka
Należy pamiętać także o profesjonalnych lekach i suplementach, które są stworzone właśnie do walki z przeziębieniem. Na pewno warto mieć w swojej domowej apteczce pastylki na gardło, które odpowiednio nawilżą i złagodzą podrażnienia. Pomocne mogą być także roztwory do płukania gardła.
Przede wszystkim należy mieć jednak na uwadze leki, które działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, bo w przypadku przeziębienia, to właśnie one polecane są w pierwszej kolejności. Najbezpieczniejszym z takich preparatów jest paracetamol, który w niektórych lekach występuje wspólnie z fenylefryną. Zmniejsza ona obrzęk błony śluzowej nosa, co znacznie ułatwia oddychanie. U pacjentów przyjmujących leki na stałe, warto skonsultować się ze specjalistą. Kompleksowe zajęcie się przeziębieniem niewątpliwie przyspiesza ustąpienie objawów i pełne wyleczenie.
Przeczytaj także: Miód na przeziębienie – czy faktycznie działa?
- Mik, E., Stopiński, M., & Mrozińska, M. (2004). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27. [dostęp: 25.04.2019] http://www.mariamrozinska.pl/publikacje/Przeziebienie_Mrozinska.pdf
- Tichonow A. I., Bondarenko L. A., Jarnych T. G., Szpyczak O. S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I. Miód naturalny w medycynie i farmacji (Pochodzenie, właściwości, zastosowanie, preparaty lecznicze), Monografia pod redakcją akademika Ukraińskiej Akademii Nauk A. I. Tichonowa, Redaktor wydania polskiego: Prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia, 2017 [dostęp: 25.04.2019] http://dspace.nuph.edu.ua/bitstream/123456789/15125/1/Mi%C3%B3d%20naturalny%20w%20medycynie%20i%20farmacji%20-%20MONOGRAFIA.pdf
- Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł.,Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie, ,,lekwpolsce.pl”, 21.05.2013 [dostęp: 30.04.2019] https://www.researchgate.net/publication/288101012_Bez_czarny_Sambucus_nigra_domowy_sposob_nie_tylko_na_grype_i_przeziebienie