11 października 2017
Grypa u dzieci – obalamy mity!
Ciężki przebieg, możliwe liczne, wielonarządowe powikłania, przypadki zgonów – wszystko to wiąże się z zachorowaniem na grypę. Zdarza się jednak, że diagnoza jest bagatelizowana i błędnie podąża się za mitami, którymi od lat wirus grypy jest otaczany. Stąd też pojawia się potrzeba zarówno zwiększania świadomości samej choroby, jej leczenia, jak i profilaktyki.
Mity związane z grypą u dzieci, które należy obalić
- Młody organizm jest silny, poradzi sobie – MIT
Owszem, organizm dziecka potrafi regenerować się w niesamowity sposób. Niestety jednak nie jest jeszcze do końca rozwinięty i nie ze wszystkimi zagrożeniami radzi sobie w taki sposób, jak robi to chociażby układ immunologiczny dorosłej osoby. Co więcej, nie każde dziecko jest takie samo i koniecznie należy unikać w tym kontekście generalizacji. O ile dla jednego dziecka rzeczywiście wirus grypy nie będzie stanowił zagrożenia i zakażenie przejdzie niemalże niezauważone, o tyle inne może ponieść poważne konsekwencje.
Przykład? Z wirusem grypy wiąże się m.in. destrukcja nabłonka oskrzelowego. Jeśli dziecko nie ma problemów z drogami oddechowymi, stopniowo dojdzie do jego regeneracji (chociaż nawet w takim przypadku może trwać to naprawdę długo i łączy się chociażby z kilkutygodniowym kaszlem poinfekcyjnym). Jeśli jednak dziecko zmaga się np.z astmą oskrzelową, może to prowadzić do poważnych – nawet trwałych – powikłań. Warto przy tym pamiętać, że gdy chodzi o astmę, może towarzyszyć jej równieżostra niewydolność oddechowa, której ryzyko wystąpienia w przebiegu grypy jest znacznie wyższe niż w momencie braku infekcji. To stan bezpośrednio zagrażający życiu – w takim wypadku twierdzenie, że młody organizm sam poradzi sobie z chorobą, jest nieodpowiedzialne.
- Grypę łatwo rozpoznać – MIT
Grypa jest chorobą, któraobjawia się podobnie do innych infekcji wirusowych.Związana jest z takimi symptomami, jak gorączka, ból głowy, mięśni, ogólne osłabienie oraz zaburzenia w pracy dolnych i górnych dróg oddechowych. Co więcej, może być trudna do różnicowania nie tylko z innymi zakażeniami wirusowymi, lecz także infekcjami o podłożu bakteryjnym, co może wymagać dodatkowych badań laboratoryjnych.
Grypie mogą towarzyszyć takżesymptomy związane z pracą układu pokarmowego– bóle brzucha, wymioty, biegunka etc. Nieraz powoduje to mylne szukanie diagnozy właśnie w tym kierunku.
Warto zatem pamiętać, że jeżeli dziecko zgłasza niepokojące objawy, nie powinno się diagnozować go bez konsultacji z lekarzem. Nie zawsze pierwsze sygnały dają jasny obraz sytuacji.
- Powikłania mogą wiązać się tylko z układem oddechowym – MIT
Powikłania związane z grypą mogą być wielonarządowe. Zgadza się, najczęstsze jestzapalenie płuc. Warto jednak pamiętać, że z grypą mogą wiązać się także takie komplikacje, jak:zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, powikłania neurologiczne (częstsze napady padaczkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) etc.Należy mieć zatem świadomość, że grypa ma wpływ na cały organizm, a jej leczenie pozwala zadbać o generalny stan organizmu dziecka.
- Szczepienia nic nie dają – MIT
Wiele światowych organizacji, w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) w USA oraz Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP),rekomenduje szczepienie wszystkich osób, które ukończyły 6. miesiąc życia. Co więcej, dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę, stąd teżpowinno się szczepić je w pierwszej kolejności.
Dlaczego to tak istotne? Odporność dziecka wciąż jest w trakcie rozwoju i nie ma do końca zaktywizowanych wszystkich mechanizmów odpowiadających za reakcję immunologiczną, w tym m.in. za działanie związane właśnie z walką z wirusem grypy. Młode organizmy potrzebują więc wsparcia, chociażby po to, abyograniczyć zagrażające im powikłania. Jeśli chodzi np. o związane z grypą przypadki zapalenia ucha środkowego – jak wskazują badania, szczepienia pozwalają zredukować w tym wypadku nawet 83 proc. zachorowań.
Przeczytaj również:Angina u dzieci – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie
- Brydak, L.B., Grypa chorobą rodziny, Family Medicine & Primary Care Review 2011, 13, 2: 281–286 [dostęp: 01.07.2019]
- Brydak, L.B., Grypa znana od stuleci – nadal groźna, Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16, 2: 181–184 [dostęp: 01.07.2019]
- Brydak, L.B., Można i należy walczyć z grypą, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 2: 235–241 [dostęp: 01.07.2019]
- Piotrowski, W.J., Górski, P., Płucne i oskrzelowe powikłania grypy, Alergia Astma Immunologia, 2002, 7(1), 27-31 [dostęp: 01.07.2019]