Marzec 2, 2018

Lek. Katarzyna Wiak

Alergiczny nieżyt nosa, a uporczywy ból gardła

Kobieta cierpiąca na alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa to jedna z częstszych chorób alergicznych, której objawy może obserwować nawet co trzeci z nas. Jego istotą jest stan zapalny błony śluzowej nosa, jako efekt nadwrażliwości na czynniki uczulające.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

W naszej populacji najczęstszym alergenem odpowiedzialnym za objawy są pyłki traw i drzew. Dlatego też obserwuje się zwiększenie liczby pacjentów z objawami alergicznego nieżytu nosa w okresie pylenia, czyli wiosną i latem. Innymi alergenami mogą okazać się np. sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy pleśnie.

Co ciekawe, w ostatnich latach odnotowuje się ciągły wzrost liczby rozpoznań alergicznego nieżytu nosa. Częściej stwierdza się go też u osób mieszkających w dużych, zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich.

Uporczywy ból gardła jako objaw alergicznego nieżytu nosa

Podstawowym objawem alergicznego nieżytu nosa, jak sama nazwa wskazuje, jest wyciek wodnistej wydzieliny z otworów nosowych. Dość charakterystyczne jest także uporczywe kichanie, często salwami, kilka razy z rzędu. Stan zapalny błony śluzowej nosa wiąże się z jej obrzękiem, a przez to pacjent może skarżyć się na poczucie zatkania nosa i upośledzenie powonienia. Ze względu na fakt, że choroby alergiczne często ze sobą współistnieją, zdarza się, że objawem towarzyszącym jest uporczywy świąd spojówek – symptom alergicznego zapalenia spojówek.

Utrapieniem dla pacjentów z alergicznym nieżytem nosa jest także przewlekły dyskomfort czy ból gardła, opisywany często jako uczucie drażnienia lub świąd. Jest on spowodowany ciągłym drażnieniem śluzówki przez wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła. Co ważne, może to stać się przyczyną uporczywego, przewlekłego kaszlu.

Sprawdź również: Problemy z gardłem: uczucie suchości i drapania

Jak odróżnić ból gardła pochodzenia infekcyjnego od alergicznego?

Pierwszą myślą pacjentów, którzy zauważą u siebie wyciek wodnistej wydzieliny z nosa czy ból gardła, jest zwykle infekcja, a reakcje alergiczne są brane pod uwagę w dalszej kolejności. Jak więc odróżnić te dwa zupełnie różne schorzenia? Wskazówką może okazać się okres, w którym wystąpiły objawy. Ze względu na fakt, że najczęstszym alergenem są pyłki roślin, symptomy alergicznego nieżytu nosa nasilają się wiosną i jesienią. Pamiętajmy jednak, że niektóre alergeny, takie jak sierść zwierząt czy roztocza, mogą wywoływać objawy przez cały rok. Z drugiej strony w okresie wiosenno-letnim również mogą zdarzać się infekcje, więc nie można tłumaczyć alergią każdego kataru i bólu gardła w tym okresie.

Pochodzenie bólu gardła można także różnicować na podstawie objawów towarzyszących. Nasilone uczucie zatkania nosa i objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie lub stany podgorączkowe, skłaniają ku rozpoznaniu infekcji. Z kolei częste kichanie, uporczywy świąd nosa i oczu oraz brak objawów ogólnych wskazują bardziej na pochodzenie alergiczne.

W wątpliwych przypadkach należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku alergii, opierającą się przede wszystkim na wykonaniu skórnych testów punktowych. Polegają one na nałożeniu na powierzchnię skóry przedramienia (rzadziej pleców) roztworów różnych alergenów, drobnych nakłuciach skóry i ocenie wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych, takich jak zaczerwienienie czy powstanie bąbli pokrzywkowych.

Zobacz także: Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, rozpoznanie

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Podstawą leczenia przyczynowego alergicznego nieżytu nosa jest unikanie ekspozycji na alergen. O ile jest to łatwiejsze np. w przypadku uczulenia na sierść zwierząt, o tyle unikanie pyłków roślin w okresie wiosenno-jesiennym jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też najczęściej niezbędne okazuje się włączenie leczenia farmakologicznego.

Leczenie objawowe alergicznego nieżytu nosa opiera się na stosowaniu donosowych glikokortykosteroidów i doustnych leków przeciwhistaminowych. W wyjątkowo nasilonych przypadkach można włączyć także doustną sterydoterapię do czasu opanowania objawów. Jeśli takie leczenie nie może być zastosowane lub okazuje się nieskuteczne, do dyspozycji mamy także inne grupy leków, np. leki przeciwleukotrienowe.

Dość skutecznym sposobem szybkiego opanowania nieżytu nosa są leki obkurczające naczynia błony śluzowej, jednak ze względu na działanie uszkadzające nabłonek mogą być one stosowane jedynie przez kilka dni. Podobnie przejściowo w przypadku uporczywego dyskomfortu gardła można stosować leki, takie jak benzydamina, dostępne w formie wygodnego w użyciu aerozolu.

Czytaj również: Choroba bostońska – przyczyny, objawy i leczenie

Linia produktów Tantum Verde