Często zadawane pytania

Jakie są przeciwwskaznia do stosowania Tantum Verde?

Produkty Tantum Verde są przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną (benzydaminę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład preparatu (różne formy leków Tantum Verde różnią się substancjami pomocniczymi, dlatego też w przypadku alergii należy każdorazowo sprawdzić pełen skład produktu leczniczego).

Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, produktów leczniczych o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku produkt Tantum Verde należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Czy Tantum Verde jest bezpieczne dla dzieci?

Tantum Verde aerozol 1,5 mg/ml jest lekiem polecanym przez wielu pediatrów oraz cenionym przez rodziców. Lek ten po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednakże w przypadku niemowląt i małych dzieci zalecamy każdorazowo skonsultowanie rozpoczęcia podawania leku z pediatrą. Małe dziecko powinno bezwzględnie przyjmować lek jedynie pod nadzorem osoby dorosłej.

Od którego roku życia można dziecku podawać aerozol Tantum Verde?

Stosowanie aerozolu Tantum Verde u niemowląt i małych dzieci należy skonsultować z pediatrą. Tantum Verde można zazwyczaj bez przeszkód stosować nawet u najmłodszych dzieci (1 dawka na 4 kg masy ciała). Zalecany jest nie tylko podczas bólu gardła, ale również w okresie ząbkowania, celem uśmierzenia bólu. Forma aerozolu jest najlepszą formą podawania leku dzieciom, które nie mają właściwej techniki płukania jamy ustnej (roztwór), a także ssania (pastylki).

Od którego roku życia można dziecku podawać roztwór Tantum Verde?

Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła, dlatego też z tej formy mogą korzystać jedynie dzieci starsze i pod nadzorem osoby dorosłej.

Od którego roku życia można dziecku podawać pastylki Tantum Verde?

Ze względu na postać farmaceutyczną, pastylki Tantum Verde nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 6 lat. U dzieci poniżej 12 lat lek Tantum Verde w formie pastylek do ssania powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej.

Czy można podawać dziecku Tantum Verde Forte?

Nie. Tantum Verde Forte przeznaczone jest jedynie dla osób dorosłych. Tantum Verde Forte zawiera podwójną dawkę benzydaminy, przez co wykazuje silniejsze działanie. Dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym zaleca się stosowanie aerozolu Tantum Verde (1,5mg/ml). Mniejsza zawartość substancji czynnej w tej formie leku umożliwia precyzyjne dostosowanie dawkowania do wieku i wagi dziecka. U dzieci poniżej 6 lat stosuje się jedną dawkę leku na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała u dzieci poniżej 6 lat jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.

Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania Tantum Verde?

Podczas stosowania miejscowego leków zawierających benzydaminę bardzo rzadko obserwuje się objawy niepożądane takie jak: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, odczuwanie nudności oraz wymioty, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.

Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Czy Tantum Verde zawiera cukier?

Nie – leki Tantum Verde nie zawierają cukru.

Czy Tantum Verde przynosi ulgę w ząbkowaniu?

Tak – działanie znieczulające i przeciwobrzękowe oraz przeciwwysiękowe benzydaminy ma korzystny wpływ na zmniejszenie objawów występujących podczas ząbkowania.

Odpowiednią formą podania leku jest w tym wypadku aerozol lub roztwór do smarowania obolałych dziąseł. Rozpoczęcie stosowania należy jednak skonsultować z pediatrą.

Czy Tantum Verde można stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią?

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania produktu leczniczego Tantum Verde w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Czy Tantum Verde jest dostępne bez recepty?

Tak, leki Tatum Verde są dostępne bez recepty.

Czy Tantum Verde jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji wirusowych?

Tak. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, Tantum Verde przynosi ulgę i łagodzi takie objawy infekcji wirusowych, jak ból, zaczerwienie i obrzęk gardła.

Czy Tantum Verde jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji bakteryjnych?

Tak, dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, antyseptycznemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, Tantum Verde przynosi ulgę w infekcjach bakteryjnych. Lek jest stosowany przeważnie w terapii skojarzonej za antybiotykiem przepisanym przez lekarza.

Jak długo można stosować Tantum Verde?

Leczenie ciągłe preparatami Tantum Verde nie powinno przekraczać siedmiu dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.

Czy stosowanie Tantum Verde może mieć negatywny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych?

Preparaty Tantum Verde nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Jaki jest okres ważności Tantum Verde?

Okres ważności preparatów Tantum Verde to 4 lata. Data ważności produktu widoczna jest na opakowaniu.

Czy z aerozolu Tantum Verde może korzystać cała rodzina?

Tak, z jednego opakowania aerozolu Tantum Verde może korzystać cała rodzina, należy jednak dbać o higienę podawania – każdorazowo po użyciu aerozolu należy zdezynfekować nebulizator (ustnik), aby zapobiec przeniesieniu infekcji pomiędzy osobami.

Jakie mogą być objawy przedawkowania Tantum Verde?

Benzydamina po zastosowaniu miejscowym praktycznie nie wykazuje działania ogólnoustrojowego, tak więc ryzyko przedawkowania leku Tantum Verde jest minimalne. Niemniej w razie przyjęcia (np. przez dzieci) bardzo dużej ilości produktu leczniczego Tantum Verde, mogą wystąpić: wymioty, bóle brzucha, niepokój, lęk, drgawki, ataksja, gorączka, tachykardia i ewentualne porażenie ośrodka oddechowego. W razie wystąpienia objawów przedawkowania zaleca się leczenie objawowe (np. wspomaganie oddychania, detoksykacja przez płukanie żołądka itp.). W takiej sytuacji może zajść konieczność wezwania karetki pogotowia.

Jak należy przechowywać leki Tantum Verde?

Brak jest szczególnych wymagań odnośnie przechowywania leków Tantum Verde. Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu.

Linia produktów Tantum Verde