Lekarz ogląda prześwietlenie płuc
Lek. Med. Damian Korzybski

Zapalenie płuc

 1. Kobieta owinięta kocem

  Grypa – choroba wirusowa

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Grypa to choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym. Najczęściej objawia się bólami stawowo-mięśniowymi, osłabieniem, wysoką gorączką z dreszczami i uczuciem ogólnego rozbicia. Przebieg grypy przypomina wiele innych chorób, dlatego należy różnicować ją m.in. z chorobą przeziębieniową i ostrym zapaleniem gardła i migdałów podniebiennych (anginą).

  Czytaj dalej...

 2. Chora kobieta z kubkiem herbaty

  Pieczenie w gardle – objaw chorobowy

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Pieczenie w gardle to częsty i uciążliwy objaw, który towarzyszy wielu stanom chorobowym, najczęściej zakażeniom górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj wiąże się z (niegroźnymi i łagodnymi) infekcjami wirusowymi. Czasem świadczy o zakażeniu bakteryjnym gardła, ale może też wskazywać na inne choroby, np. przewodu pokarmowego.

  Czytaj dalej...

 3. Doktor bada gardło pacjenta

  Ból gardła podczas przełykania

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Ból gardła podczas przełykania zwykle towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych (głównie wirusowym). Nie zawsze jest to objaw, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza. Prawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny ma zdolność wykrywania i eliminowania szeregu patogenów. Jeśli ból przybiera charakter ostry lub przewlekły, należy skonsultować się ze specjalistą.

  Czytaj dalej...

 4. Dziecko z gryzakiem w ustach

  Bolesne ząbkowanie u dziecka

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Podczas ząbkowania u niemowląt, zęby przesuwają się z kości szczęk do tzw. pozycji funkcjonalnej w jamie ustnej. Większość maluchów do 6. miesiąca życia nie ma jeszcze zębów mlecznych, a jedynie wyrostki zębodołowe powleczone cienką błoną śluzową.

  Czytaj dalej...

 5. Kobieta zasłania dłonią swoje usta

  Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zarówno objawy, jak leczenie zapalenia jamy ustnej są ściśle powiązane z przyczyną, która wywołała chorobę. Procesy zapalne mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, grzybicze i kontaktowe. Niektóre z nich przebiegają stosunkowo ciężko, inne wiążą się tylko z nieznacznymi dolegliwościami.

  Czytaj dalej...

 6. Pleśniawki

  Pleśniawki – popularne infekcje w obrębie jamy ustnej

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Pleśniawki to miejscowa infekcja w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Stan zapalny rozwija się w wyniku zakażenia drożdżakami Candida albicans. Zmiany przybierają postać niedużych, białych plamek, które mogą tworzyć większe grupy. Najczęściej zajmują język i podniebienie.

  Czytaj dalej...

 7. Kobieta mierzy temperaturę swojemu dziecku

  Maluch z gorączką – jak przynieść mu ulgę?

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Gorączka to jeden z najczęstszych objawów u dzieci zgłaszających się do lekarza. W leczeniu z reguły stosuje się paracetamol i ibuprofen – leki dobrze tolerowane, których skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde