Kobieta na badaniu gardła
Lek. Med. Damian Korzybski

Alergiczne zapalenie gardła

 1. Afty

  Afty – bolesny problem

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Afta (łac. aphtosis) jest niedużym, jednak stosunkowo bolesnym owrzodzeniem, które dotyka błonę śluzową jamy ustnej. Może występować na miękkim fałdzie skóry, który łączy dziąsła i wewnętrzną stronę policzków, ale pojawia się też na języku i podniebieniu miękkim. Płytkie, lecz dokuczliwe nadżerki mają skłonność do nawracania. W leczeniu stosuje się leki łagodzące ból i stan zapalny.

  Czytaj dalej...

 2. Lekarz bada pacjentkę

  Zapalenie oskrzeli

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie oskrzeli jest stosunkowo groźną chorobą górnych dróg oddechowych, która najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Przebieg schorzenia może upodabniać się do przeziębienia, jednak towarzyszy mu wyjątkowo dokuczliwy kaszel. W większości przypadków chorobę wywołują wirusy (np. rynowirusy), znacznie rzadziej odpowiadają za nią bakterie. Chorych z zapaleniem oskrzeli przybywa zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

  Czytaj dalej...

 3. Kobieta na badaniu gardła

  Wirusowe zapalenie gardła

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Za zapalenie gardła najczęściej odpowiadają wirusy. Najwięcej pacjentów z infekcją zgłasza się do lekarza jesienią, zimą i wczesną wiosną. Chorobie towarzyszą: silny ból gardła, bolesne przełykanie, gorączka lub podwyższona temperatura. Chorym zaleca się leczenie objawowe i leki przeciwwirusowe.

  Czytaj dalej...

 4. Mężczyzna chory na przeziębienie

  Przeziębienie i grypa – jak je odróżnić?

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Choroba przeziębieniowa i grypa należą do schorzeń o etiologii wirusowej i manifestują się podobnymi objawami. Na ogół pacjenci skarżą się na bóle głowy i gardła, kaszel, katar, dreszcze. Należy uważnie rozpoznawać infekcje, by nie pomylić „zwykłego” przeziębienia z grypą, która często wiąże się z groźnymi powikłaniami i wymaga leczenia szpitalnego.

  Czytaj dalej...

 5. Kobieta w ręczniku czeka na gorącą kąpiel

  Problemy z głosem – co je wywołuje?

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Problemy z głosem pojawiają się nie tylko w rezultacie wirusowych lub bakteryjnych infekcji gardła i krtani. Pacjenci częstokroć sami „ciężko pracują” na dolegliwości – ulegają złym przyzwyczajeniom, mówią zbyt głośno, za długo, używają głosu w sposób nieodpowiedni. Kłopoty z prawidłową emisją głosu wywołują też niewłaściwe nawilżenie powietrza i palenie tytoniu.

  Czytaj dalej...

 6. Mężczyzna z grypą

  Powikłania grypy

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Grypa, czyli wirusowe zakażenie dróg oddechowych, to choroba, której nie wolno lekceważyć. Infekcja niedoleczona lub niepoddana terapii może prowadzić do niebezpiecznych powikłań – najczęściej do zapalenia płuc albo zapalenia oskrzeli. Czasem w następstwie grypy rozwija się zapalenie ucha środkowego lub zapalenie zatok przynosowych.

  Czytaj dalej...

 7. Leżąca w łożku kobieta sprawdza temperaturę swojego ciała

  Paragrypa

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Paragrypa, czyli grypa rzekoma, należy do grupy wirusowych chorób zakaźnych. Objawy zakażenia zwykle przypominają tradycyjne przeziębienie, czasem grypę. Z reguły infekcja ma łagodny przebieg, jednak w pewnych przypadkach zakażenie wirusem paragrypy może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde