Doktor bada gardło pacjenta
Lek. Med. Damian Korzybski

Ból gardła podczas przełykania

 1. Dziecko z gryzakiem w ustach

  Bolesne ząbkowanie u dziecka

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Podczas ząbkowania u niemowląt, zęby przesuwają się z kości szczęk do tzw. pozycji funkcjonalnej w jamie ustnej. Większość maluchów do 6. miesiąca życia nie ma jeszcze zębów mlecznych, a jedynie wyrostki zębodołowe powleczone cienką błoną śluzową.

  Czytaj dalej...

 2. Kobieta zasłania dłonią swoje usta

  Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zarówno objawy, jak leczenie zapalenia jamy ustnej są ściśle powiązane z przyczyną, która wywołała chorobę. Procesy zapalne mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, grzybicze i kontaktowe. Niektóre z nich przebiegają stosunkowo ciężko, inne wiążą się tylko z nieznacznymi dolegliwościami.

  Czytaj dalej...

 3. Pleśniawki

  Pleśniawki – popularne infekcje w obrębie jamy ustnej

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Pleśniawki to miejscowa infekcja w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Stan zapalny rozwija się w wyniku zakażenia drożdżakami Candida albicans. Zmiany przybierają postać niedużych, białych plamek, które mogą tworzyć większe grupy. Najczęściej zajmują język i podniebienie.

  Czytaj dalej...

 4. Kobieta mierzy temperaturę swojemu dziecku

  Maluch z gorączką – jak przynieść mu ulgę?

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Gorączka to jeden z najczęstszych objawów u dzieci zgłaszających się do lekarza. W leczeniu z reguły stosuje się paracetamol i ibuprofen – leki dobrze tolerowane, których skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne.

  Czytaj dalej...

 5. Lekarz pediatra bada gardło dziecka

  Chrypka u dziecka – czy to powód do niepokoju?

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Chrypka u dziecka najczęściej wiąże się z niegroźnymi infekcjami dróg oddechowych. Objawia się zmienionym głosem, czasem przyczynia się do problemów z mówieniem. Jeśli utrzymuje się tylko kilka dni i ustępuje samoistnie, nie powinna budzić do niepokoju. Gdy jednak trwa dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem.

  Czytaj dalej...

 6. Skuteczne sposoby na ból gardła

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Ból gardła zwykle wskazuje na stan zapalny, z powodu dolegliwości cierpią pacjenci w każdym przedziale wiekowym, o każdej porze roku. Infekcje najczęściej wywołują wirusy, czasem odpowiadają za nie bakterie – wówczas lekarz może zalecić antybiotykoterapię. Jednak na ogół wystarczy leczenie objawowe. Domowe sposoby, leki i preparaty dostępne w aptece bez recepty, okazują się skuteczne. Jak radzić sobie z problemem?

  Czytaj dalej...

 7. Kobieta z bolącym gardłem

  Problemy z gardłem: uczucie suchości i drapania

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Suchość i drapanie w gardle nie należą do rzadkich dolegliwości. Często towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Mogą pojawić się w wyniku wysuszenia błon śluzowych gardła, przeciążenia krtani, doskwierają palaczom – i czynnym, i biernym. Przypadłość można skutecznie leczyć – pomagają m.in. domowe sposoby i leki dostępne bez recepty.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde