Lekarz bada pacjenta
Lek. Med. Damian Korzybski

Mukowiscydoza

 1. Mężczyzna z zapaleniem nagłośni trzyma się za gardło

  Zapalenie nagłośni

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie nagłośni często przebiega bardzo dynamicznie. Choroba objawia się wysoką gorączką, zmiennym stridorem wdechowym, zaburzeniami połykania i dusznością. Szerzący się stan zapalny i obrzęk nagłośni szybko prowadzą do mechanicznego zwężenia dróg oddechowych nad fałdami głosowymi.

  Czytaj dalej...

 2. Kaszląca kobieta

  Kaszel mokry

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Kaszel to odruch obronny – jego rola polega na usuwaniu z krtani, tchawicy i oskrzeli nadmiaru wydzieliny, ciał obcych i mikroorganizmów. Kaszel mokry przebiega z odkrztuszaniem plwociny – to najczęstszy objaw bakteryjnych infekcji dróg oddechowych. Towarzyszy m.in. zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu płuc.

  Czytaj dalej...

 3. Dziewczyna siedzi pod kocem i pije gorący napój

  Grypa u dziecka

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Grypa u dziecka z reguły ma ostry przebieg. To choroba bardzo zakaźna, która rozwija się w wyniku zainfekowania układu oddechowego wirusem grypy, najczęściej typem A, rzadziej B. Podtypy wirusa grypy typu A różnią się kategorią białek, które znajdują się na ich powierzchni i umożliwiają im zakażanie komórek organizmu.

  Czytaj dalej...

 4. Lekarka bada gardło dziewczynki

  Choroby gardła u dzieci

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Choroby zapalne gardła, obok infekcji ucha, zatok i nosa, należą do najczęstszych zakażeń układu oddechowego u dzieci. Zwykle towarzyszy im ból gardła, stan podgorączkowy lub gorączka oraz wyciek z nosa z upośledzeniem drożności. W większości przypadków odpowiadają za nie czynniki wirusowe. Najwięcej zachorowań rejestruje się w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

  Czytaj dalej...

 5. Owinięta kołdrą kobieta siedzi na łóżku i kaszle

  Kaszel suchy

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, umożliwiającym oczyszczanie drzewa oskrzelowego i dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych. Ze względu na charakter wyróżnia się kaszel suchy (nieproduktywny) i mokry (produktywny). Najczęściej kaszel suchy pojawia się w przebiegu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, towarzyszy też astmie i niektórym chorobom płuc.

  Czytaj dalej...

 6. Kobieta wysłuchuje lekarza

  Podgłośniowe zapalenie krtani

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Podgłośniowe zapalenie krtani to choroba zapalna układu oddechowego, wywoływana w większości przez wirusy. Przenosi się drogą kropelkową, towarzyszą jej duszność wdechowa i stridor (świst wdechowy). Dotyka przede wszystkim małe dzieci i niemowlęta – częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Na ogół przebiega łagodnie, rzadko prowadzi do powikłań. Szczyt zachorowań przypada na okres między październikiem a kwietniem.

  Czytaj dalej...

 7. Chłopiec pije syrop na gardło

  Przeziębienie u dzieci

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Przeziębienie to najczęstsza przyczyna wizyty małych pacjentów u pediatry. Dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym mogą zakażać się nawet 10 razy w ciągu roku. Przyczyną jest niewykształcona odporność na wirusy, którą nabywa się dopiero po kontakcie z patogenem. Częstym zachorowaniom sprzyja też duża różnorodność wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie. Zazwyczaj infekcja ma charakter samoograniczający się i przebiega łagodnie, z ewentualnym stanem podgorączkowym. W pewnych przypadkach jednak temperatura ciała może być wysoka – organizm małych dzieci ma skłonność do odpowiedzi wysoką gorączką na zakażenia wirusowe. Przeziębienia leczy się objawowo, nie ma uzasadnienia do włączenia antybiotyku.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde