
Czerwone kropki na podniebieniu – dlaczego powstają?
Czerwone gardło – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Lek. Maria Dobrowolska
Zaczerwienienie, ból, pieczenie gardła to jedne z częstszych przyczyn konsultacji u lekarzy rodzinnych. W większości przypadków to objawy infekcji o etiologii wirusowej, chociaż przyczyny takich objawów mogą być też inne. Ich poznanie jest ważne, ponieważ pozwala zastosować skuteczne leczenie.
Zapalenie języka – jak wyleczyć dokuczliwą dolegliwość?
Lek. Maria Dobrowolska
Zapalenie języka (z łac. glossitis) to choroba o ostrym lub przewlekłym przebiegu, którą wywołują bakterie, wirusy, grzyby lub inne czynniki. Może wystąpić samodzielnie lub być objawem innego schorzenia. Jakie preparaty apteczne stosować przy zapaleniu języka? Czy domowe sposoby są skuteczne w przypadku tej dolegliwości?
Angina Ludwiga – jak wyleczyć ropowicę dna jamy ustnej?
Lek. Michał Dąbrowski
Ropowica dna jamy ustnej jako jednostka chorobowa została opisana w 1836 roku przez niemieckiego lekarza Wilhelma Frederica von Ludwiga, od którego nazwiska została nazwana „anginą Ludwiga”. To bardzo poważna choroba o ciężkim przebiegu, zagrażająca zdrowiu i życiu pacjenta. Dlatego wymaga szybkiego rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.
Czym jest wirus RSV? Jak długo trwa leczenie?
Lek. Michał Dąbrowski
Wirus RSV, z ang. Respiratory Syncytial Virus, należy do grupy wirusów RNA, które w materiale genetycznym zawierają kwas rybonukleinowy. Wirus RSV występuje w typie A i B, w których rozróżnia się liczne serotypy. RSV przenosi się droga kropelkową i najczęściej atakuje dzieci. Według danych WHO, zakażenie tym wirusem najdotkliwiej dotyka niemowlęta, u których przebieg choroby zwykle wymaga hospitalizacji.
Charakterystyczne objawy grypy – jak sobie z nimi radzić?
Lek. Maria Dobrowolska
Grypa jest chorobą, której występowanie jest najczęściej związane z sezonem epidemicznym. Nie ogranicza się jednak tylko do tego okresu i może wystąpić niezależnie od pory roku. Dlatego należy zachować odpowiednią czujność na pojawiające się niepokojące objawy i nie bagatelizować ich występowania.
Kamienie migdałkowe – dlaczego powstają i jak je wyleczyć?
Lek. Michał Dąbrowski
Kamienie migdałkowe (derbis, detryt) to dość rzadka choroba, która może dotykać około 10% populacji. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Najczęstsze z nich to niedostateczna higiena jamy ustnej i nawracające zakażenia bakteryjne. Osoby borykające się z kamieniami migdałkowymi wiedzą, jak poważny i krępujący to problem oraz jak trudno go zwalczyć.
Ból mięśni – dlaczego towarzyszy chorobie?
Lek. Michał Dąbrowski
Ból mięśni jest dość częstą dolegliwością, zgłaszaną przez pacjentów w różnym wieku. W największej ilości przypadków to ból mięśni po treningu, spowodowany nadmiernym wysiłkiem lub nieodpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Jednak zdarza się także, że oznacza rozpoczynającą się chorobę.