Kobieta w trakcie badania lekarskiego gardła
Lek. Med. Damian Korzybski

Łaskotanie i swędzenie w gardle – objaw chorobowy

 1. Matka sprawdza temperaturę chorej córeczki

  Zapalenie oskrzelików

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie oskrzelików (bronchiolitis) to najczęściej spotykana postać kliniczna zakażenia dolnych dróg oddechowych u niemowląt i małych dzieci (poniżej 2. roku życia). Przebieg choroby jest dynamiczny i zmienny – objawy utrzymują się średnio przez 2-3 tygodnie.

  Czytaj dalej...

 2. Kobieta z astmą korzysta z inhalatora

  Astma oskrzelowa

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Astma oskrzelowa należy do najczęstszych chorób zapalnych drzewa oskrzelowego. W jej przebiegu dochodzi do czasowych ograniczeń w przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Podczas napadów występuje duszność, świszczący oddech, suchy kaszel i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

  Czytaj dalej...

 3. Dziecko w trakcie badania u pediatry

  Przerost migdałków u dzieci

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Migdałki to integralna część układu chłonnego, która ma stały kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i uczestniczy w uruchomianiu zarówno lokalnych, jak i obwodowych mechanizmów obronnych. Ich zadanie polega na identyfikacji antygenów, wysyłaniu informacji do mózgu oraz neutralizacji i niszczeniu czynników patogennych na skutek stymulacji odpowiedzi humoralnej i komórkowej.

  Czytaj dalej...

 4. Sarkoidoza

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Sarkoidoza (choroba Besniera-Boecka-Schaumanna) jest układową, przewlekłą chorobą ziarniniakową o nieustalonej etiologii, która przebiega w postaci ostrej lub przewlekłej. Zmiany mogą zająć wiele narządów, ale najczęściej lokalizują się w węzłach chłonnych wnęk i miąższu płucnym.

  Czytaj dalej...

 5. Lakarz bada pacjentowi uszy

  Powikłania zapalenia ucha środkowego

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie ucha środkowego oznacza każdy stan zapalny wyściółki ucha środkowego, bez względu na czynnik etiologiczny. To jedna z najpowszechniejszych chorób zapalnych u dzieci, powodująca niedosłuch i stanowiąca najczęstsze wskazanie do antybiotykoterapii. Schorzenie nieleczone lub leczone nieprawidłowo wiąże się z powikłaniami, które są wynikiem szerzenia się procesu zapalnego z przestrzeni ucha środkowego na pobliskie struktury anatomiczne.

  Czytaj dalej...

 6. Kobieta z zapaleniem zatok

  Zapalenie zatok przynosowych

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie zatok obocznych nosa to częsty problem rynologiczny w praktyce lekarskiej. Łagodne infekcje mają tendencje do samoistnego ustępowania. W początkowej fazie choroby zaleca się leczenie objawowe i obserwację pacjenta. U niedużego odsetka chorych włącza się antybiotykoterapię.

  Czytaj dalej...

 7. Lekarz bada uszy pacjentowi

  Zapalenie ucha środkowego

  Lek. Med. Damian Korzybski

  Zapalenie ucha środkowego rzadko ogranicza się tylko do jamy i błony bębenkowej – zwykle zajmuje też pozostałe struktury wchodzące w skład ucha środkowego. Choroba pojawia się nagle, objawia bólem ucha i upośledzeniem słuchu. Wysięk w jamie bębenkowej stwierdza się na podstawie silnego przekrwienia błony bębenkowej z ograniczeniem jej ruchomości oraz uwypukleniem w stronę kanału słuchowego. Ostre zapalenie ucha środkowego należy do częstych chorób infekcyjnych, zwłaszcza u małych dzieci (między 6. a 18. miesiącem życia). Zakażenie ma charakter sezonowy – szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde