1. Angina: objawy, leczenie, przebieg, powikłania

  Lek. Małgorzata Skowron

  Angina to ogólnoustrojowa choroba zakaźna, dająca dość uciążliwe objawy. Oprócz wysokiej gorączki, charakterystyczny jest dla niej silny ból gardła, szczególnie dotkliwy podczas połykania. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, co ma bezpośredni wpływ na liczebność zachorowań.

  Czytaj dalej...

 2. Angina

  Miód na przeziębienie – czy faktycznie działa?

  Lek. Małgorzata Skowron

  Polska, w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, cechuje się niskim spożyciem miodu. Jeśli Polacy sięgają po złocisty nektar, to głównie ze względu na jego walory smakowe. A przecież miód oprócz tego, że jest doskonałym produktem lekkostrawnej diety, wspiera układ odpornościowy. Nie tylko odżywia organizm, dodając mu potrzebnych, zdrowych kalorii, lecz także wzmacnia go, zapewniając źródło witaminy C. Chociaż miód nie jest lekiem, ma wszystkie cechy, aby być wykorzystywanym w profilaktyce przeziębienia i innych infekcji organizmu. Dlatego też powinien być doceniany zwłaszcza dziś, kiedy maleje skuteczność antybiotyków i wzrasta moda na naturalność. Jednak czy czosnek, miód i cytryna na przeziębienie mogą stać się alternatywą dla leczenia farmakologicznego?

  Czytaj dalej...

 3. Czy gardło może boleć od… Sprawdzamy 11 przyczyn!

  Lek. Katarzyna Wiak

  Ból gardła to uciążliwy objaw, który okresowo odczuwa każdy z nas. Jego najczęstszą przyczyną jest stan zapalny, związany z powszechnymi infekcjami, głównie wirusami. Okazuje się jednak, że istnieje długa lista innych możliwych przyczyn tej dolegliwości.

  Czytaj dalej...

 4. Poranny ból gardła, co może oznaczać?

  Poranny ból gardła – co może oznaczać?

  Lek. Katarzyna Wiak

  Ból gardła jest bardzo częstą dolegliwością, którą okresowo odczuwa każdy z nas. Wiele osób zauważa, że niezależnie od tego, czy przyczyną jest stan zapalny związany z infekcją, czy np. z chorobą alergiczną, symptomy są najbardziej nasilone w godzinach porannych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie mogą być inne przyczyny porannego bólu gardła?

  Czytaj dalej...

 5. Czym płukać gardło? Mleko i miód.

  Czym płukać gardło?

  Lek. Katarzyna Wiak

  Ból lub podrażnienie gardła to jedne z częściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Ich przyczyną mogą być np. stany zapalne związane z infekcją wirusową, bakteryjną, obecnością afty czy pleśniawki, a także przewlekle choroby alergiczne i niektóre choroby autoimmunologiczne. W wielu przypadkach do zwalczania uporczywych objawów wystarczają miejscowe środki, takie jak płukanki do gardła. Czym najlepiej płukać gardło?

  Czytaj dalej...

 6. Kobieta z zapaleniem krtani siedzi na kanapie

  Zapalenie krtani – przyczyny, objawy i leczenie

  Lek. Katarzyna Wiak

  Krtań to odcinek układu oddechowego, który łączy gardło z tchawicą. Jej podstawowymi elementami budowy są nagłośnia, która zapobiega przedostawaniu się pokarmu do dróg oddechowych podczas połykania, a także fałdy głosowe, umożliwiające wydawanie dźwięków i emisję głosu. Niestety także krtań może zostać objęta procesem zapalnym. Jakie są objawy i metody leczenia zapalenia krtani?

  Czytaj dalej...

 7. Kobieta łapie się za gardło i klatkę piersiową

  Szary nalot na migdałkach – co oznacza?

  Lek. Katarzyna Wiak

  Ból i zaczerwienienie gardła to najczęstsze objawy powszechnych chorób przeziębieniowych. W niektórych przypadkach można jednak zaobserwować na migdałkach obecność szarego nalotu, który najczęściej wskazuje na bakteryjne pochodzenie infekcji. Jakie inne objawy nakierowują lekarza na to rozpoznanie? Jaka forma leczenia jest wówczas niezbędna? Czy przyczyną obecności szarego nalotu mogą być inne rodzaje infekcji?

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde