
Objawy świnki – sposoby leczenia
Jak zbić gorączkę? Domowe sposoby na wysoką temperaturę
Lek. Dorota Orzechowska
Gorączka, czyli znacznie podwyższona temperatura ciała, jest reakcją obronną organizmu przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym. Zazwyczaj jest ona jednym z symptomów grypy, przeziębienia i innych chorób zakaźnych. Mitem jest, że gorączkę należy zbijać za wszelką cenę i wyłącznie powszechnie dostępnymi farmaceutykami. Kiedy zatem należy zbijać gorączkę i czy warto stosować domowe sposoby?
Stridor – dlaczego się pojawia? Objawy, przyczyny, leczenie
Lek. Michał Dąbrowski
Stridor to dźwięk wydobywający się podczas wdechu w sytuacji zwężenia części dróg oddechowych powyżej szpary głośni. Związane z tym stanem zaburzenia przepływu powietrza wywołują zmiany akustyczne w postaci charakterystycznego świstu krtaniowego. Stridor jest objawem świadczącym o niedrożności układu oddechowego.
Badanie na gronkowca – leczenie, objawy zakażenia
Lek. Michał Dąbrowski
Zakażenie gronkowcowe może manifestować się w różny sposób, przybierając postać infekcji miejscowej lub ogólnoustrojowej. Aby rozpoznać chorobę wywołaną przez bakterie Gram-dodatnie, jakimi są gronkowce, należy wziąć pod uwagę obraz kliniczny oraz wyniki badań na obecność gronkowca – najczęściej posiewu.
Guzki śpiewacze – jakie są objawy i przyczyny?
Lek. Michał Dąbrowski
Narząd głosu jest często wystawiany na działanie czynników mogących go znacznie osłabiać – przeciążenie wynikające z intensywnej pracy głosem, stres, warunki środowiskowe etc. Wynikiem tego mogą być różnego rodzaju schorzenia, w tym guzki śpiewacze, które inaczej nazywamy guzkami głosowymi. Czym są, jak powstają i jak z nimi walczyć?
Struny głosowe – co powinieneś o nich wiedzieć?
Lek. Maria Dobrowolska
Struny głosowe to potoczna nazwa fałdów głosowych, które są umiejscowione w centralnej części krtani. Ich prawidłowa praca gwarantuje nie tylko swobodne używanie głosu, ale także prawidłowe oddychanie. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat strun głosowych i chorób związanych z ich dysfunkcjami.
Spuchnięty języczek podniebienny – przyczyny, objawy, leczenie
Lek. Michał Dąbrowski
Spuchnięty języczek podniebienny to uciążliwa dolegliwość, która skutkuje chrapaniem i znacznym dyskomfortem podczas spożywania posiłków. W ciężkiej postaci spuchniętego języczka podniebiennego pacjent może mieć nawet problemy z oddychaniem, co stwarza zagrożenie dla życia. O czym może świadczyć opuchnięty języczek podniebienny, jakie objawy mogą towarzyszyć tej dolegliwości i kiedy należy skorzystać z pomocy medycznej?
Porównanie substancji leczniczych (fenylefryny oraz feniraminy) stosowanych w grypie i przeziębieniu
Lek. Michał Dąbrowski
Grypa i przeziębienie to choroby sezonowe o etiologii wirusowej. W Polsce najwyższa zapadalność na grypę odnotowywana jest zimą. Z kolei na przeziębienie najczęściej choruje się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Ryzyko infekcji wirusowych jest duże. Szacuje się, że u osoby dorosłej przeziębienie może wystąpić nawet 4 razy w ciągu roku, a u dziecka 2-3 razy częściej. To dlatego dziś na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów pozwalających złagodzić uciążliwe objawy tych chorób.