Dziewczynka z zapaleniem jamy ustnej
 1. Paracetamol

  Paracetamol a alkohol – czy można mieszać? Czy to bezpieczne?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Paracetamol a alkohol – ich łączenie zdecydowanie nie działa na zdrowie. Podobnie, jak łączenie jakichkolwiek innych leków z trunkami wysokoprocentowymi. Paracetamolu nie powinno się zażywać ani przed wypiciem kieliszka, ani po tym, ponieważ grozi to poważnym uszkodzeniem wątroby.

  Czytaj dalej...

 2. Dzieci z dreszczami

  Dreszcze – czym są? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Dreszcze to uczucie zimna połączone z drżeniem ciała, które pojawia się pod wpływem silnych emocji lub toczącej się choroby. Dreszcze są reakcją obronną organizmu, pobudzaną przez ośrodek termoregulacji. Najczęściej idą w parze z podwyższoną temperaturą ciała, ale w niektórych przypadkach mogą pojawić się bez gorączki. O czym świadczą?

  Czytaj dalej...

 3. Wymaz z gardła

  Wymaz z gardła – co wykrywa? Jak przygotować się do badania?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Wymaz z gardła jest kluczowym badaniem w trakcie diagnostyki bakteryjnego zapalenia gardła (stanowi tzw. ,,złoty standard”). Test ten można stosować także w czasie dobierania odpowiedniej farmakoterapii – jest w stanie wskazać, które konkretnie bakterie lub grzyby zaatakowały gardło i tym samym wybrać najlepiej oddziałujące na nie leki. 

  Czytaj dalej...

 4. Mężczyzna cierpi z powodu afonii

  Bezgłos (afonia) – co to jest? Jakie są przyczyny bezgłosu i jak je leczyć?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Z nazwy „bezgłos” łatwo wnioskować, że opisuje utratę głosu. Rzeczywiście, wiąże się z niezwykle zaawansowanym zaburzeniem głosu, czyli niemożnością prawidłowego wydobycia go. Stoi za tym upośledzenie funkcji fonacyjnej krtani, do czego może dochodzić na różnych podłożach – anatomicznym, czynnościowym i psychicznym.

  Czytaj dalej...

 5. Spływanie wydzieliny w gardle

  Spływanie wydzieliny po gardle – przyczyny, sposoby leczenia

  lek. Marta Dabrowska

  Spływanie wydzieliny po gardle jest objawem nieprzyjemnym i często zagrażającym dolnym drogom oddechowych – spływająca wydzielina może przenosić chorobotwórcze drobnoustroje do innych narządów. Co zatem wywołuje spływanie wydzieliny po gardle i jak można leczyć tę dolegliwość?

  Czytaj dalej...

 6. Kobieta po badaniu wymazu nosa

  Wymaz z nosa – przygotowanie do badania, jak przebiega?

  Lek. Michał Dąbrowski

  W przypadku diagnostyki stanów zapalnych dróg oddechowych, jedno z podstawowych badań materiału biologicznego opiera się na pobraniu wymazu z nosa. Badanie to pozwala uzyskać cenne informacje o toczącym się stanie zapalnym oraz jego patomechanizmach. Co ważne, jest szczególnie przydatne w różnicowaniu nieżytów nosa, lecz z powodzeniem wykorzystuje się je także w trakcie badań naukowych.

  Czytaj dalej...

 7. Kobieta cierpi na 3 dniową gorączkę

  Gorączka trzydniowa – jak sobie z nią poradzić?

  Lek. Dorota Orzechowska

  Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka, rumień nagły z łac. exanthema subitum) to typowa choroba wieku dziecięcego o podłożu wirusowym. Jej najbardziej charakterystycznym symptomem jest wystąpienie nagłej, bardzo wysokiej gorączki, która ustępuje w ciągu kilku kolejnych (3-5) dni. Jakie są inne objawy gorączki trzydniowej? Jak skutecznie leczyć tę chorobę?

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde