1. Angina ropna u dzieci – przyczyny, objawy, domowa profilaktyka

  Lek. Michał Dąbrowski

  Angina ropna powstaje w wyniku zakażenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych szczepem bakterii ropotwórczych Streptococcus pyogenes (paciorkowców). W przebiegu choroby występuje silny ból gardła, nasilający się w trakcie połykania, oraz wysoka gorączka, co czyni anginę szczególnie uciążliwą dla dzieci. Niestety, na ostre zapalenie gardła nie ma szczepionki, więc działania profilaktyczne ograniczają się wyłącznie do przestrzegania zasad higieny (zwłaszcza jamy ustnej i uszu). Leczenie anginy u dzieci wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, aczkolwiek przed jej przepisaniem, lekarz powinien potwierdzić etiologię choroby odpowiednim badaniem, bo aż w 70% angina wywoływana jest przez wirusy, wobec których antybiotyki pozostają bezskuteczne.

  Czytaj dalej...

 2. Angina paciorkowcowa – objawy, diagnostyka, leczenie.

  Lek. Maria Dobrowolska

  Angina paciorkowcowa jest to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych o etiologii bakteryjnej. Przyczyną tej choroby są paciorkowce ropotwórcze Streptococcus pyogenes, przeniesione drogą kropelkową, pokarmową lub obecne w gardle nosiciela. Angina paciorkowcowa jest infekcją o bardzo uciążliwych objawach, szczególnie trudno znoszonych przez dzieci. Wysoka gorączka i silny ból gardła utrudniający przełykanie to pierwsze oznaki tej choroby. Pojawiają się one nagle i mają tendencję do szybkiego nasilania się. W leczeniu anginy paciorkowcowej niezbędna jest antybiotykoterapia, terapia objawowa oraz oszczędzający tryb życia.

  Czytaj dalej...

 3. Ostre zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie

  Lek. Maria Gawrońska

  Ostre zapalenie gardła może wynikać z zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. W większości przypadków, poza anginą ropną wywołaną paciorkowcem beta-hemolizującym z grupy A, jest to choroba samoograniczająca się, niewymagająca antybiotykoterapii, a jedynie leczenia doraźnego, polegającego na niwelowaniu uciążliwych objawów.

  Czytaj dalej...

 4. Jak radzić sobie z bólem gardła u dziecka?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Za ból gardła u dziecka najczęściej odpowiadają wirusy. Według statystyk epidemiologicznych infekcje wirusowe pojawiają się nawet w 95% przypadków wystąpienia objawów ze strony górnych dróg oddechowych, a pozostałe kilka procent to zakażenia bakteryjne i grzybicze. Ból gardła u dziecka to przykra dolegliwość, która niejednokrotnie nasila się do tego stopnia, że utrudnia przełykanie chociażby śliny, co znacząco wpływa na utratę apetytu, osłabienie i pogorszenie samopoczucia. Mimo tego, że bolące gardło jest dla najmłodszych dużą uciążliwością, można ją skutecznie zneutralizować dzięki właściwemu postępowaniu objawowemu i to bez konieczności podania antybiotyku!

  Czytaj dalej...

 5. Czym i jak płukać gardło?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Wszelkie infekcje gardła wiążą się najczęściej z bólem, pieczeniem, opuchlizną, dyskomfortem w czasie przełykania oraz nadmierną suchością śluzówki jamy ustnej. Powodować mogą to zarówno bakterie, grzyby, jak i wirusy, chociaż najczęściej za stan zapalny gardła odpowiadają ostatnie z wymienionych. Leczenie polega w takim przypadku głównie na łagodzeniu objawów, w czym znaczną pomoc mogą nieść także domowe sposoby radzenia sobie z gardłowymi problemami.

  Czytaj dalej...

 6. Ból gardła – rodzaje stanów zapalnych gardła, jak uśmierzyć ból?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Ból to objaw towarzyszący chorobie lub innemu rodzajowi zaburzenia homeostazy organizmu. Może stać za nim naruszenie receptorów bólowych znajdujących się zarówno na powierzchni ciała, jak i wewnątrz niego, czego przykładem jest właśnie ból gardła. Jest oceniany subiektywnie, a w związku z tym, takie samo natężenie i taki sam rodzaj bólu mogą być przez każdego postrzegane inaczej.

  Czytaj dalej...

 7. Angina u dzieci – przyczyny, objawy, przebieg, leczenie

  Lek. Małgorzata Skowron

  Angina jest jedną z najczęściej występujących u dzieci infekcji górnych dróg oddechowych. Za jej wywołanie odpowiadają przenoszone drogą kropelkową wirusy i bakterie. Angina u dziecka jest chorobą szczególnie uciążliwą, bo oprócz wysokiej gorączki, objawia się bólem gardła nasilającym się w trakcie przełykania. Leczenie anginy u dzieci uzależnione jest od intensyfikacji objawów, jednak zazwyczaj oznacza wdrożenie antybiotykoterapii. Angina, jako choroba zakaźna, nie powinna być lekceważona, ale zwalczana zgodnie z zaleceniami lekarza, aż do całkowitego wyleczenia.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde