
Przeziębienie czy grypa?
Problemy z głosem – co je wywołuje?
Lek. Med. Damian Korzybski
Problemy z głosem pojawiają się nie tylko w rezultacie wirusowych lub bakteryjnych infekcji gardła i krtani. Pacjenci częstokroć sami „ciężko pracują” na dolegliwości – ulegają złym przyzwyczajeniom, mówią zbyt głośno, za długo, używają głosu w sposób nieodpowiedni. Kłopoty z prawidłową emisją głosu wywołują też niewłaściwe nawilżenie powietrza i palenie tytoniu.
Powikłania po grypie – na co musisz uważać?
Lek. Michał Dąbrowski
Grypa – czyli wirusowe zakażenie dróg oddechowych – to choroba, której nie wolno lekceważyć. Infekcja niedoleczona lub niepoddana terapii może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Do najczęstszych możemy zaliczyć zapalenie płuc lub oskrzeli. Czasem w następstwie grypy rozwijają się zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych lub inne poważne jednostki chorobowe.
Paragrypa – objawy, przyczyny i leczenie
Lek. Med. Damian Korzybski
Paragrypa, czyli grypa rzekoma, należy do grupy wirusowych chorób zakaźnych. Objawy zakażenia zwykle przypominają tradycyjne przeziębienie, czasem grypę. Z reguły infekcja ma łagodny przebieg, jednak w pewnych przypadkach zakażenie wirusem paragrypy może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.
Częste infekcje układu oddechowego – jak je zwalczyć?
Lek. Med. Damian Korzybski
Nawracające infekcje dróg oddechowych dotykają pacjentów w każdym wieku. Sprzyja im niezdrowy tryb życia, stres i częste antybiotykoterapie. Do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Najwięcej przypadków choroby notuje się w sezonie jesienno-zimowym.
Wirusowe vs. bakteryjne zapalenie gardła – czym są i jak je odróżnić?
Lek. Michał Dąbrowski
Stany zapalne gardła są jednymi z najczęstszych przypadłości dotykających układ oddechowy. W większości za infekcje odpowiadają wirusy (ok. 85 proc.), które wywołują łagodniejsze formy zakażenia, niż dzieje się to w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła. Oba stany wymagają jednak odpowiedniej opieki i leczenia, bo mogą skutkować niebezpiecznymi dla organizmu powikłaniami.