Czerwiec 1, 2017

Lek. Med. Damian Korzybski

Powikłania grypy

Mężczyzna z grypą

Grypa, czyli wirusowe zakażenie dróg oddechowych, to choroba, której nie wolno lekceważyć. Infekcja niedoleczona lub niepoddana terapii może prowadzić do niebezpiecznych powikłań – najczęściej do zapalenia płuc albo zapalenia oskrzeli. Czasem w następstwie grypy rozwija się zapalenie ucha środkowego lub zapalenie zatok przynosowych.

Grypa – zakażenie i objawy

Do zakażenia grypą dochodzi drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby wynosi 2-3 dni. Leczenie infekcji, z którą nie wiążą się powikłania, trwa około 7 dni, jednak osłabienie organizmu utrzymuje się dłużej. Komplikacje zwykle pojawiają się w 1-2 tygodniu grypy. Powikłania najczęściej dotykają chorych z osłabionym systemem odpornościowym, osoby starsze i małe dzieci.

Początek choroby przebiega z dreszczami, które towarzyszą wysokiej temperaturze ciała (39-40 st. C, czasem nawet 41 st. C). Chorzy skarżą się na bóle kostno-mięśniowe, ból gardła, kaszel i bóle w klatce piersiowej. W pewnych przypadkach występują też krwawienia z nosa i bóle brzucha.

Powikłanie grypy: ostre zapalenie oskrzeli

Choroba objawia się przede wszystkim kaszlem – początkowo suchym, który z czasem zamienia się w mokry (z odkrztuszaniem wydzieliny). Zapaleniu oskrzeli towarzyszą gorączka i ogólne złe samopoczucie. Niektórzy pacjenci cierpią też z powodu duszności.

Ostre zapalenie oskrzeli leczy się głównie objawowo. Pacjentom podaje się leki przeciwgorączkowe (gdy temperatura wzrośnie pow. 38 st. C), środki hamujące odruch kaszlowy (kaszel suchy) i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny (kaszel mokry). Chorym zaleca się nawadnianie organizmu i odpoczynek w łóżku, w ciepłym, ale przewietrzonym pomieszczeniu o odpowiedniej wilgotności powietrza.

Powikłanie grypy: zapalenie płuc

Zapalenie płuc jako powikłanie grypy najczęściej rozwija się nagle i objawia gorączką, której towarzyszą dreszcze. Chorzy cierpią z powodu kaszlu – najpierw suchego, a następnie mokrego z odkrztuszaniem ropnej plwociny. Pojawiają się też bóle w klatce piersiowej, które nasilają się podczas głębokiego oddychania i kaszlu. Pacjenci skarżą się na poty i ogólne złe samopoczucie.

Zapalenie płuc, za które odpowiadają wirusy grypy, zwykle leczy się objawowo, przy pomocy leków przeciwgorączkowych oraz środków ułatwiających odkrztuszanie plwociny. Pomaga również oklepywanie pleców chorego. Pacjenci z zapaleniem płuc powinni przyjmować dużo płynów, by nie doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Kiedy za wirusami do organizmu wnikną bakterie, ordynuje się antybiotykoterapię.

Niekiedy choroba przybiera ciężki przebieg i może zagrażać życiu. W takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Powikłanie grypy: zapalenie ucha środkowego

Przy ostrym zapaleniu ucha opuchnięta śluzówka ucha ogranicza odpływ wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej, która zaczyna zalegać w uchu środkowym. Choroba często rozwija się w wyniku ostrej infekcji nosogardła. Chorym doskwierają: ból, wysoka temperatura ciała i tymczasowe pogorszenie słuchu. Niekiedy zapalenie ucha prowadzi do samoistnego przedziurawienia błony bębenkowej i wycieku ropy z ucha. Nieleczone zakażenie skutkuje trwałym osłabieniem słuchu oraz zapaleniem mózgu i nerwu twarzowego.

Infekcję wywołaną przez wirusy leczy się objawowo, podając środki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dolegliwości pomagają uśmierzyć okłady (ciepłe i suche). W sytuacji, gdy w ślad za wirusami wnikną bakterie, zaleca się antybiotyk. Pacjentom, którym dokucza katar, przepisuje się krople obkurczające. Zwykle objawy ustępują po ok. 2-3 dobach (mimo to nie wolno przerywać terapii). W niektórych przypadkach stosuje się paracentezę (nacięcie błony bębenkowej), w celu umożliwienia odpływu ropy. Zabieg przynosi znaczną ulgę pacjentowi i przyspiesza proces zdrowienia.

Powikłanie grypy: zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok jest stosunkowo częstym powikłaniem grypy lub innych zakażeń dróg oddechowych. Pacjenci ze skłonnością do zapalenia zatok (np. alergicy albo osoby z wadliwą budową nosa) powinni szczególnie starannie leczyć infekcje. Choroba przebiega z tępym bólem okolic czoła i nosa, który nasila się przy pochylaniu głowy. Schorzenie objawia się gorączką, zatkanym nosem i złym samopoczuciem.

Utrzymujący się obrzęk śluzówki nosa blokuje ujścia zatok do nosa. W konsekwencji, w zatokach gromadzi się śluz, w którym mogą namnażać się bakterie chorobotwórcze, co prowadzi do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego.

W leczeniu stosuje się sól fizjologiczną (wkrapianą do nosa) i inhalacje z soli iwonickiej. Pomagają też napary z majeranku i ciepłe, suche okłady na czoło i policzki. Jeśli do infekcji wirusowej dołączą bakterie, zaleca się antybiotyk. Powietrze w pokoju chorego powinno być odpowiednio nawilżone.

W przypadku zapalenia zatok przynosowych konieczna jest konsultacja laryngologiczna. W pewnych przypadkach wykonuje się punkcję chorej zatoki, co ułatwia usuwanie nagromadzonej wydzieliny i umożliwia podanie leków bezpośrednio do światła zatoki.

Inne powikłania i profilaktyka

Rzadziej jako powikłania grypy rozwijają się też: niewydolność krążenia, zespół Guillian-Barré, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz poprzeczne zapalenie rdzenia. Aby nie dopuścić do powikłań, infekcje należy zawsze leczyć do końca (pod opieką specjalisty). W profilaktyce grypy wysoką skuteczność wykazują szczepienia, polecane zwłaszcza osobom z tzw. grupy ryzyka.

Linia produktów Tantum Verde