Grudzień 17, 2018

Lek. Katarzyna Wiak

Czym płukać gardło?

Czym płukać gardło? Mleko i miód.

Ból lub podrażnienie gardła to jedne z częściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Ich przyczyną mogą być np. stany zapalne związane z infekcją wirusową, bakteryjną, obecnością afty czy pleśniawki, a także przewlekle choroby alergiczne i niektóre choroby autoimmunologiczne. W wielu przypadkach do zwalczania uporczywych objawów wystarczają miejscowe środki, takie jak płukanki do gardła. Czym najlepiej płukać gardło?

Roztwór soli kuchennej

To jedna z najpopularniejszych płukanek do gardła domowej roboty. Aby ją przygotować, wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance letniej wody. Jeśli przyczyną bólu jest stan zapalny związany z infekcją, roztwór tworzy warunki niesprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów. W przypadku, gdy dolegliwości są związane z obecnością ran czy aft, płukanie solą może okazać się bardzo bolesne i wówczas warto sięgnąć np. po środki ziołowe.

Roztwór wody utlenionej

Woda utleniona jest jednym z bardziej znanych środków odkażających. Pamiętajmy jednak, by przy płukaniu gardła zawsze używać jej roztworu, powstałego przez dodanie kilku kropel do szklanki wody. W innym przypadku stężenie substancji może spowodować uszkodzenia nabłonka, głównie pod postacią oparzeń!

Woda z miodem

Każda babcia wie, że miód to jeden z najskuteczniejszych środków stosowanych do zwalczania dolegliwości bólowych gardła. Osiada on na obolałej śluzówce i ułatwia przełykanie pokarmów, jednocześnie utrzymując odpowiednie nawilżenie. Nie zaleca się płukania gardła miodem w przypadku infekcji grzybiczych, ponieważ jest on doskonałą pożywką dla grzybów.

Napar z jeżówki

Preparaty jeżówki mają udowodnione działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na infekcje, a w razie ich wystąpienia – skracające czas utrzymywania się objawów. Nic więc dziwnego, że napary z jeżówki są często wykorzystywane do płukania gardła.

Napar z szałwii

Podstawową właściwością szałwii, która przyczynia się do jej stosowania w postaci naparów do płukania jamy ustnej i gardła, jest działanie bakteriobójcze i odkażające. Stosuje się ją również w przypadku trudnogojących się ran, np. po usunięciu zęba.

Napar z rumianku

Napar z rumianku znajduje zastosowanie przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z chorobami alergicznymi, ponieważ zawiera duże ilości substancji antyalergicznych, np. chamazulenu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i również przyspiesza gojenie się ran.

Napar z siemienia lnianego

Nasiona siemienia lnianego po zalaniu wodą pęcznieją, a na ich powierzchni tworzy się śluz. W przypadku chęci zastosowania takiego naparu do gardła pamiętajmy, by dokładnie odsączyć wszystkie ziarenka, a do płukania używać wyłącznie przesączonej wody ze śluzem, co minimalizuje ryzyko zakrztuszenia nasionkiem. Śluz osiada na powierzchni śluzówki, co łagodzi podrażnienia i sprzyja utrzymaniu nawilżenia.

Woda z korzeniem prawoślazu

Podobnie jak nasiona lnu działa sproszkowany korzeń prawoślazu. W surowcu tym również znajdują się duże ilości śluzu, które przynoszą ulgę przy podrażnieniu i przesuszeniu śluzówki gardła.

Apteczne środki odkażające i przeciwbólowe

W przypadku bardziej nasilonych dolegliwości warto sięgnąć po dostępne, w większości bez recepty, środki apteczne o działaniu odkażającym i przeciwbólowym. Najczęściej w ich składzie znajdziemy substancje z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenak czy benzydaminę. Ich działanie opiera się na zmniejszaniu stanu zapalnego, a co za tym idzie, na jednoczesnym łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Przeczytaj również: Czy gardło może boleć od… Sprawdzamy 11 przyczyn!


  1. Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017
  2. Pod red. E. Mutschler, Farmakologia i toksykologia, wyd. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013
  3. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/objawy/105644,bol-gardla
  4. https://www.mp.pl/otolaryngologia/ekspert/pytania_do_eksperta/94197,objawowe-leczenie-bolu-gardla-u-dzieci-z-zapaleniem-gardla-i-migdalkow-podniebiennych

Linia produktów Tantum Verde