Kobieta cierpiąca na zapalenie zatok
 1. Dziewczynka cierpi na zapalenie zatok

  Zapalenie zatok u dzieci – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

  Lek. Małgorzata Skowron

  Zapalenie zatok u dzieci to częste schorzenie, które dotyka najmłodszych pacjentów. Niejednokrotnie jest skutkiem niedoleczonej infekcji, alergii lub też przerostu trzeciego migdałka. Jakie objawy towarzyszą zapaleniu zatok? Jak wyleczyć chore zatoki u dziecka i przywrócić mu zdrowie? Jakie leki stosować w przypadku tej uciążliwej dolegliwość

  Czytaj dalej...

 2. Świńska grypa – objawy, przyczyny, czy jest niebezpieczna?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Świńską grypę wywołuje wirus A/H1N1. To patogen o tyle groźny, że większa część populacji nie ma na niego odporności. Co więcej, jest to zakażenie, które może prowadzić do zapalenia płuc. Dużym zagrożeniem jest więc ewentualna niewydolność oddechowa – zwłaszcza, że w przypadku świńskiej grypy stan krytyczny może rozwijać się bardzo szybko.

  Czytaj dalej...

 3. Rany po aparacie ortodontycznym – jak sobie z nim radzić?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Leczenie ortodontyczne wiąże się m.in. z założeniem stałego aparatu na zęby. W trakcie jego stosowania należy przestrzegać wszelkich zasad higieny, bo utrudnione jest w tym czasie usuwanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmów. Co więcej, trzeba uważać także na urazy w jamie ustnej, które mogą powodować duży ból.

  Czytaj dalej...

 4. Afta – przyczyny występowania i leczenie. Kiedy powinieneś udać się do lekarza?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Afty, czyli nadżerki lub owrzodzenia otoczone stanem zapalnym, są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. I mimo tego, że jest to dolegliwość, która może dotyczyć od 5 do 20% populacji, jej przyczyny wciąż nie są do końca poznane. Skąd bierze się afta w jamie ustnej, co może oznaczać i jak ją leczyć?

  Czytaj dalej...

 5. Jak radzić sobie z zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej to schorzenie wywoływane przez choroby gardła, najczęściej infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Nie każdy jednak wie, że stan zapalny jamy ustnej może mieć swoje podłoże także w nieprawidłowej higienie lub w wyniku działania czynników drażniących, które zwiększają ryzyko zakażenia. W zależności od etiologii stanu zapalnego objawy mogą być różne, a także leczenie wygląda nieco inaczej. Sprawdź, jakie objawy mają poszczególne infekcje jamy ustnej oraz jak radzić sobie z dolegliwościami. 

  Czytaj dalej...

 6. Zapalenie gardła po intubacji – jak radzić sobie z podrażnieniem gardła po intubacji?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Podrażnione gardło po intubacji to częsty problem pacjentów, którzy przeszli operację. Ma to związek z wprowadzeniem do górnego odcinka układu oddechowego ciała obcego, jakim jest rurka intubacyjna. Umieszczenie jej w tchawicy, zwłaszcza na dłuższy czas, niesie ryzyko wysuszenia i podrażnienia błony śluzowej gardła. Taki stan może wywoływać bardzo dokuczliwe objawy. Jak sobie z nimi poradzić?

  Czytaj dalej...

 7. Benzydamina – nie tylko na ból gardła

  Lek. Maria Dobrowolska

  Preparaty z benzydaminą powszechnie stosowane są w celu łagodzenia bólu gardła w przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych. Tymczasem dzięki działaniu przeciwobrzękowemu, znieczulającemu i antyseptycznemu, benzydamina może być również wykorzystywana w leczeniu innych dolegliwości wywołanych stanem zapalnym w jamie ustnej u dzieci i dorosłych, np. pleśniawek, aft, bolesnego ząbkowania.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde