
Paracetamol i ibuprofen a koronawirus – czy to bezpieczne?
Rany w ustach – dlaczego powstają i jak je leczyć?
Lek. Michał Dąbrowski
Rany w ustach powstają z różnych powodów. Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej może być konsekwencją przygryzienia, skaleczenia lub innego rodzaju urazu mechanicznego. Zdarza się również, że pojawia się w reakcji na wysoką temperaturę bądź substancje drażniące. Rany w ustach prowadzą do zapalenia jamy ustnej, powodując bolesne owrzodzenia i afty.
Owrzodzenie jamy ustnej – czym jest spowodowane? Jak złagodzić objawy?
Lek. Michał Dąbrowski
Owrzodzenia jamy ustnej, w tym afty, to częsty problem. Mimo to, przyczyny ich powstawania nie są do końca znane. Owrzodzenia pojawiają się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, mogą mieć charakter zmian nieinfekcyjnych bądź wręcz przeciwnie – świadczyć o zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Owrzodzenia są przeważnie oporne na leczenie. Znikają samoistnie, lecz mogą nawracać.
Radioterapia – skutki uboczne widoczne również w jamie ustnej. Jak sobie z nimi poradzić?
Lek. Michał Dąbrowski
Choroby nowotworowe są poważnym problemem społecznym – związane z nimi trudności wiążą się zarówno z aspektem emocjonalnym, jak i medycznym (zwłaszcza, jeśli są rozpoznane na zaawansowanym etapie). Jednym ze sposobów ich leczenia jest radioterapia – skutki uboczne tego typu metody niestety często mocno wpływają na życie pacjentów. Co warto w związku z tym wiedzieć?
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Lek. Michał Dąbrowski
Mocne, zdrowe i białe zęby pozbawione przebarwień czy ubytków to marzenie każdego z nas, bez względu na wiek. Choroby przyzębia i próchnica zębów wymagają nierzadko skomplikowanego oraz długotrwałego leczenia stomatologicznego. Dbając o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu problemów zdrowotnych. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej niemowląt, starszych dzieci i osób dorosłych?
Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?
Lek. Michał Dąbrowski
Suchość w gardle jest jednym z częstszych objawów towarzyszących przeziębieniu, lecz nie jest to jedyna możliwa przyczyny tego stanu. Biorąc pod uwagę fakt, że błony śluzowe – zarówno gardła, jak i nosa – do prawidłowej pracy muszą utrzymywać odpowiednią wilgotność, warto poznać źródła pojawiającego się uczucia suchości oraz sposoby radzenia sobie z nim.
Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy, leczenie
Lek. Michał Dąbrowski
Grypę żołądkową niektórzy nazywają także jelitówką. Obie te nazwy są jednak potocznym określeniem dla jednostki, jaką jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, który nie ma nic wspólnego z grypą. Owszem, występuje przede wszystkim na bazie zakażenia wirusowego, lecz u dzieci są to głównie infekcje rotawirusami, zaś u dorosłych norowirusami.
Kamienie migdałkowe – przyczyny powstawania, sposoby leczenia. Jakie objawy wywołują?
Lek. Michał Dąbrowski
Kamienie migdałkowe to różnych rozmiarów czopy retencyjne, które powstają w kryptach migdałków gardłowego i podniebiennych. Ich obecność jest źródłem bólu i dużego dyskomfortu. Kamienie migdałkowe wywołują stan zapalny, przez który utrudnione jest przełykanie, ale także są przyczyną nieświeżego oddechu.