1. Jak długo zarażamy wirusem przeziębienia?

  Lek. Dorota Orzechowska

  Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowych, którą, według obecnego stanu badań, wywołuje nawet 200 różnych wirusów, w tym głównie rhinowirusy. Ponieważ na tę chorobę nie ma skutecznego leku o działaniu przyczynowym, organizm samodzielnie dba o sukcesywne ograniczanie chorobotwórczych drobnoustrojów, wydalając je z układu oddechowego. To właśnie dlatego przeziębienie jest najgroźniejsze w pierwszym stadium, kiedy zarażamy innych, kaszląc czy kichając. Chociaż nasilenie objawów w początkowym okresie choroby znacznie sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów, zarażanie przeziębieniem rozpoczyna się już na 1-2 dniach przed pojawieniem się jakichkolwiek symptomów infekcji, a kończy nawet 4 dni po ich całkowitym ustąpieniu.

  Czytaj dalej...

 2. Co jest dobre na przeziębienie? Sprawdzone sposoby!

  Lek. Michał Dąbrowski

  Mianem przeziębienia określamy infekcje wywoływane przez wirusy. Są one łagodne w przebiegu, a w trakcie leczenia nie ma potrzeby wprowadzania antybiotykoterapii. Przeziębienie leczy się objawowo. Konieczność sięgnięcia po antybiotyk może być spowodowana wystąpieniem powikłań lub infekcji bakteryjnej, której objawy są bardzo podobne do zakażeń wirusowych. Stąd tak ważna diagnostyka różnicująca podłoże choroby, – determinuje sposób skutecznego leczenia.

  Czytaj dalej...

 3. Co oznacza ból pleców przy przeziębieniu?

  Lek. Maria Gawrońska

  Przeziębienie jest najczęstszą infekcją wirusową, na którą zapadają dorośli średnio 3 razy w ciągu roku. Przebieg tej choroby może cechować się różnym nasileniem, a jej objawy mogą występować w rozmaitej konfiguracji. Czasem przeziębienie to tylko katar i niedrożny nos, innym razem gorączka, pieczenie w gardle oraz bóle różnego pochodzenia – stawowe, mięśniowe, kostne. Żadne z symptomów, w tym także ból pleców przy przeziębieniu, nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą wskazywać na grypę lub inne poważne choroby o innej etiologii niż wirusowa

  Czytaj dalej...

 4. Angina bez antybiotyku – czy da się ją wyleczyć bez wizyty u lekarza?

  Lek. Michał Dąbrowski

  Możliwe, a nawet nieuniknione jest leczenie anginy bez antybiotyku, o ile jednak jej przyczyną jest zakażenie wirusowe. W przypadku anginy bakteryjnej antybiotykoterapia jest niezbędna, bo nie tylko zapobiega nawrotowi choroby, lecz także znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań. Biorąc pod uwagę powyższe, gdy pojawią się pierwsze objawy anginy, warto umówić się na wizytę do lekarza, który określi etiologię choroby i zaleci odpowiednie leczenie.

  Czytaj dalej...

 5. Angina ropna u dzieci – przyczyny, objawy, domowa profilaktyka

  Lek. Michał Dąbrowski

  Angina ropna powstaje w wyniku zakażenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych szczepem bakterii ropotwórczych Streptococcus pyogenes (paciorkowców). W przebiegu choroby występuje ostry ból gardła, nasilający się w trakcie połykania, oraz wysoka gorączka, co czyni anginę szczególnie uciążliwą dla dzieci. Niestety, na ostre zapalenie gardła nie ma szczepionki, więc działania profilaktyczne ograniczają się wyłącznie do przestrzegania zasad higieny (zwłaszcza jamy ustnej i uszu). Leczenie anginy u dzieci wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, aczkolwiek przed jej przepisaniem, lekarz powinien potwierdzić etiologię choroby odpowiednim badaniem, bo aż w 70% angina wywoływana jest przez wirusy, wobec których antybiotyki pozostają bezskuteczne.

  Czytaj dalej...

 6. Grzybicze zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie kandydozy

  Lek. Maria Gawrońska

  Grzybicze zapalenie gardła najczęściej wywoływane jest przez drożdżaki Candida albicans, które są obecne w wielu miejscach w ustroju, w tym między innymi we florze błon śluzowych jamy ustnej. Szacuje się, że ich bezobjawowe nosicielstwo może występować nawet u 70% ludzkiej populacji. Zakażenia wywołane grzybami z rodziny Candida pojawiają się na skutek zaburzeń układu immunologicznego oraz zmian w składzie mikroflory organizmu. Objawy grzybiczego zapalenia gardła to zazwyczaj gorączka oraz biały nalot na ścianie gardła i migdałkach. Kandydoza nie daje się łatwo zdiagnozować, ponieważ schorzenia tego typu niosą ze sobą niezbyt wyraźne symptomy. Leczenie grzybiczego zapalenia gardła polega na wdrożeniu antymikotyków, czyli preparatów przeciwgrzybiczych.

  Czytaj dalej...

 7. Angina w ciąży – jak leczyć? Czy może być niebezpieczna dla płodu?

  Lek. Małgorzata Skowron

  Angina jest jedną z najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo się nią zarazić, ponieważ wywołują ją wirusy lub bakterie przenoszone drogą kropelkową. Na anginę należy uważać szczególnie w czasie oczekiwania na dziecko, nie tylko dlatego, że to choroba o uciążliwych objawach. Angina w ciąży jest o tyle niebezpieczna, że towarzysząca jej wysoka gorączka może wywołać, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, teratogenność płodu, a nawet jego obumarcie. Leczenie anginy w ciąży często oznacza antybiotykoterapię, jednak wszystko zależy od tego, czy choroba ma podłoże bakteryjne, czy wirusowe.

  Czytaj dalej...

Linia produktów Tantum Verde