Często zadawane pytania

Jakie są przeciwwskaznia do stosowania TANTUM VERDE®?

 

Produkty TANTUM VERDE® są przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną (benzydaminę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład preparatu (różne formy leków TANTUM VERDE® różnią się substancjami pomocniczymi, dlatego też w przypadku alergii należy każdorazowo sprawdzić pełen skład produktu leczniczego). Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, produktów leczniczych o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. W takim przypadku produkt TANTUM VERDE® należy odstawić i skontaktować się z lekarzem.

 

Czy TANTUM VERDE® jest bezpieczne dla dzieci?

 

TANTUM VERDE® aerozol 1,5 mg/ml jest lekiem polecanym przez wielu pediatrów oraz cenionym przez rodziców. Lek ten po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia i praktycznie nie działa ogólnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednakże w przypadku niemowląt i małych dzieci zalecamy każdorazowo skonsultowanie rozpoczęcia podawania leku z pediatrą. Małe dziecko powinno bezwzględnie przyjmować lek jedynie pod nadzorem osoby dorosłej.

 

Od którego roku życia można dziecku podawać aerozol TANTUM VERDE®?

 

Stosowanie aerozolu TANTUM VERDE® u niemowląt i małych dzieci należy skonsultować z pediatrą. TANTUM VERDE® można zazwyczaj bez przeszkód stosować nawet u najmłodszych dzieci (1 dawka na 4 kg masy ciała). Zalecany jest nie tylko podczas bólu gardła, ale również w okresie ząbkowania, celem uśmierzenia bólu. Forma aerozolu jest najlepszą formą podawania leku dzieciom, które nie mają właściwej techniki płukania jamy ustnej (roztwór), a także ssania (pastylki).

 

Od którego roku życia można dziecku podawać roztwór TANTUM VERDE®?

 

Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła, dlatego też z tej formy mogą korzystać jedynie dzieci starsze i pod nadzorem osoby dorosłej.

 

Od którego roku życia można dziecku podawać pastylki TANTUM VERDE®?

 

Ze względu na postać farmaceutyczną, pastylki TANTUM VERDE® nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 6 lat. U dzieci poniżej 12 lat lek TANTUM VERDE®  w formie pastylek do ssania powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej.

 

Czy można podawać dziecku TANTUM VERDE® FORTE?

 

Nie. TANTUM VERDE® FORTE przeznaczone jest jedynie dla osób dorosłych. TANTUM VERDE® Forte zawiera podwójną dawkę benzydaminy, przez co wykazuje silniejsze działanie. Dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym zaleca się stosowanie aerozolu TANTUM VERDE® (1,5mg/ml). Mniejsza zawartość substancji czynnej w tej formie leku umożliwia precyzyjne dostosowanie dawkowania do wieku i wagi dziecka. U dzieci poniżej 6 lat stosuje się jedną dawkę leku na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała u dzieci poniżej 6 lat  jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek.

 

Jakie mogą być skutki uboczne zastosowania TANTUM VERDE®?

 

Podczas stosowania miejscowego leków zawierających benzydaminę bardzo rzadko obserwuje się objawy niepożądane takie jak: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, odczuwanie nudności oraz wymioty, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka. Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.

Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.

 

Czy TANTUM VERDE® zawiera cukier?

 

Nie – leki TANTUM VERDE® nie zawierają cukru.

 

Czy TANTUM VERDE® przynosi ulgę w ząbkowaniu?

 

Tak – działanie znieczulające i przeciwobrzękowe oraz przeciwwysiękowe benzydaminy ma korzystny wpływ na zmniejszenie objawów występujących podczas ząbkowania. Odpowiednią formą podania leku jest w tym wypadku aerozol lub roztwór do smarowania obolałych dziąseł. Rozpoczęcie stosowania należy jednak skonsultować z pediatrą.

 

Czy TANTUM VERDE® można stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią?

 

Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania produktu leczniczego TANTUM VERDE® w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Wskazana jest konsultacja z lekarzem.

 

Czy TANTUM VERDE® jest dostępne bez recepty?

 

Tak – leki Tatum Verde są dostępne bez recepty.

 

Czy TANTUM VERDE® jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji wirusowych?

 

Tak. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, TANTUM VERDE® przynosi ulgę i łagodzi takie objawy infekcji wirusowych, jak ból, zaczerwienie i obrzęk gardła.

 

Czy TANTUM VERDE® jest skuteczne w leczeniu objawów infekcji bakteryjnych?

 

Tak – dzięki działaniu przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu, antyseptycznemu, znieczulającemu, przeciwobrzękowemu benzydaminy, TANTUM VERDE® przynosi ulgę w infekcjach bakteryjnych. Lek jest stosowany przeważnie w terapii skojarzonej za antybiotykiem przepisanym przez lekarza.

 

Jak długo można stosować TANTUM VERDE®?

 

Leczenie ciągłe preparatami TANTUM VERDE® nie powinno przekraczać siedmiu dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.

 

Czy stosowanie TANTUM VERDE® może mieć negatywny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych?

 

Preparaty TANTUM VERDE® nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

 

Jaki jest okres ważności TANTUM VERDE®?

 

Okres ważności preparatów TANTUM VERDE® to 4 lata. Data ważności produktu widoczna jest na opakowaniu.

 

Czy z aerozolu TANTUM VERDE® może korzystać cała rodzina?

 

Tak – z jednego opakowania aerozolu TANTUM VERDE® może korzystać cała rodzina, należy jednak dbać o higienę podawania – każdorazowo po użyciu aerozolu należy zdezynfekować nebulizator (ustnik), aby zapobiec przeniesieniu infekcji pomiędzy osobami.

 

Jakie mogą być objawy przedawkowania TANTUM VERDE®?

 

Benzydamina po zastosowaniu miejscowym praktycznie nie wykazuje działania ogólnoustrojowego, tak więc ryzyko przedawkowania leku TANTUM VERDE® jest minimalne. Niemniej w razie przyjęcia (np. przez dzieci) bardzo dużej ilości produktu leczniczego TANTUM VERDE®, mogą wystąpić: wymioty, bóle brzucha, niepokój, lęk, drgawki, ataksja, gorączka, tachykardia i ewentualne porażenie ośrodka oddechowego. W razie wystąpienia objawów przedawkowania zaleca się leczenie objawowe (np. wspomaganie oddychania, detoksykacja przez płukanie żołądka itp.). W takiej sytuacji może zajść konieczność wezwania karetki pogotowia.

 

Jak należy przechowywać leki TANTUM VERDE®?

 

Brak jest szczególnych wymagań odnośnie przechowywania leków TANTUM VERDE®. Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 St. C, w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu.

 

INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
TV/WWW/10/2017