27.11.2017 r.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Dlaczego gardło boli?

Ból gardła jest najczęstszym pierwszym objawem choroby przeziębieniowej. Drobnoustroje dostające się do naszego organizmu wnikają do komórek błony śluzowej wyścielającej gardło i się tam namnażają. Prowadzi to do wystąpienia miejscowego stanu zapalnego, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Skutkuje to bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem gardła.

Objawy są zwykle nieco bardziej nasilone w infekcjach bakteryjnych, których główną przyczyną są paciorkowce z grupy A. W zakażeniach spowodowanych tymi drobnoustrojami obserwuje się także biały nalot na ścianach gardła i migdałkach gardłowych. Pamiętajmy, że w przypadku zaobserwowania u siebie takich nalotów z towarzyszącą wysoką gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ wskazuje to na bakteryjne pochodzenie infekcji. Tego typu zakażenia leczy się antybiotykami, które pozwalają uniknąć poważnych powikłań, takich jak gorączka reumatyczna. Oczywiście równoczasowo leczy się uporczywe objawy, w tym intensywny ból gardła.

Po pierwsze zioła

W wielu jednostkach chorobowych jako alternatywę do leków wymienia się zioła. W przypadku infekcyjnego bólu gardła ich zażywanie jest jak najbardziej wskazane. Najczęściej stosuje się je w formie płukanek wcześniej przygotowanym naparem.

Ziołem, które często wykorzystuje się w walce z bólem gardła, jest tymianek – zioło o intensywnym zapachu i smaku, czego przyczyną jest przede wszystkim wysoka zawartość olejku tymolowego. Tymianek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a dodatkowo rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle, ułatwiając jej odkrztuszenie. Kolejnym ziołem, które możemy wykorzystać, aby złagodzić ból gardła, jest szałwia o działaniu przede wszystkim odkażającym, ale także w mniejszym stopniu przeciwzapalnym i obkurczającym rozszerzone naczynia krwionośne. Dużo łagodniejszy smak i zapach ma natomiast rumianek, który możemy zastosować w formie płukanki, ale także jako ciepły wywar do wypicia.

Po drugie „magiczne” mikstury

Innym skutecznym domowym sposobem na walkę z bólem gardła są „magiczne” mikstury. Każdy z nas wynosi na nie z domu inne receptury. Najczęściej opierają się one na mleku z dodatkiem miodu. Miód ma charakterystyczną konsystencję, przez co delikatnie osiada na obolałych ścianach gardła, nawilżając je i łagodząc podrażnienia. Często do takiej mikstury dodaje się jeszcze czosnek. Jest to roślina o silnych właściwościach odkażających i hamujących rozwój patogenów.

Jeśli ktoś nie przepada za mlekiem czy czosnkiem, bardzo często sięga po gorącą herbatę z dodatkiem cytryny i właśnie miodu. Takie postępowanie nie jest do końca właściwe, ponieważ wysoka temperatura wody może uszkadzać strukturę witaminy C. Dodatkowo wiele ostatnich badań klinicznych wyklucza skuteczność witaminy C w profilaktyce i leczeniu choroby przeziębieniowej.

Po trzecie nawilżanie

Stan zapalny gardła prowadzi do przesuszania się jego śluzówki, dlatego podczas choroby niezwykle istotne jest nawilżanie gardła. Najprostszym sposobem jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie co najmniej 2 litrów płynów na dobę. Doskonale sprawdzają się także zwykłe cukierki do ssania, które wzmagają wydzielanie śliny w jamie ustnej.

Zadbajmy również o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, ponieważ wdychanie suchego powietrza prowadzi do przesuszania śluzówek gardła. Nawilżenie można osiągnąć poprzez zastosowanie specjalnych nawilżaczy elektrycznych, ale także przez powieszenie w pomieszczeniu wilgotnego ręcznika czy postawienie roślin doniczkowych.

Co jeśli domowe sposoby walki z bólem gardła zawiodą?

Niestety często okazuje się, że domowe sposoby walki z bólem gardła są niewystarczająco skuteczne. Wówczas należy udać się do apteki po preparaty farmakologiczne. Są to środki o działaniu przeciwbólowym, zawierające np. benzydaminę, ale także o działaniu odkażającym. Starajmy się wybierać te preparaty w formie tabletek do ssania, które oprócz swojego głównego działania wpływają także na wydzielanie śliny. Doskonale sprawdza się także forma aerozolu, który możemy nakierować dokładnie na migdałki czy tylną ścianę gardła.

Lek. Katarzyna Wiak

Najnowsze wpisy na blogu

INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
TV/WWW/10/2017