19.07.2017 r.

Problemy z gardłem: uczucie suchości i drapania

Tantum Verde®

Problemy z gardłem: uczucie suchości i drapania

Suchość i drapanie w gardle nie należą do rzadkich dolegliwości. Często towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Mogą pojawić się w wyniku wysuszenia błon śluzowych gardła, przeciążenia krtani, doskwierają palaczom – i czynnym, i biernym. Przypadłość można skutecznie leczyć – pomagają m.in. domowe sposoby i leki dostępne bez recepty.

Przyczyny suchości i drapania w gardle

W przebiegu infekcji wirusowej uszkodzeniu ulega nabłonek dróg oddechowych, dochodzi do przekrwienia, obrzęku śluzówki gardła i krtani. Chorzy skarżą się na uczucie suchości i drapania w gardle, czasem pojawia się też nieprzyjemne swędzenie. Zdarza się, że dolegliwości utrzymują się nawet kilka tygodni po ustąpieniu stanu zapalnego, ponieważ regeneracja nabłonka jest procesem długotrwałym. Warto nadmienić, że problem wywołują nie tylko infekcje na tle wirusowym – nieraz przyczyniają się do niej zapalenia o podłożu bakteryjnym.

Przypadłość dotyka również osoby „pracujące” głosem – gdy przeciążą krtań i struny głosowe. Pacjenci, którzy – z racji wykonywanego zawodu – muszą dużo, głośno mówić, czasem krzyczeć lub śpiewać, najczęściej cierpią z powodu suchości i drapania w gardle. Bagatelizowanie dolegliwości może prowadzić do suchego, wyjątkowo dokuczliwego kaszlu, z którym zmagają się m.in. nauczyciele, wykładowcy, trenerzy drużyn sportowych i śpiewacy operowi.

Z problemem borykają się osoby, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, są narażone na dym tytoniowy i inne czynniki drażniące. Zdarza się, że suchość w ustach świadczy o poważniejszych chorobach, np. nerek, cukrzycy, nowotworze gardła, krtani, ślinianek czy nadczynności tarczycy. Niedyspozycja może wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresyjnych, antyhistaminowych).

Jednak najczęściej podrażnienie gardła, które wywołuje uczucie suchości i drapania, wskazuje na rozwój stanu zapalnego lub nadużywanie strun głosowych – a tym można przeciwdziałać.

Jak łagodzić dolegliwości?

Kłopotliwe schorzenie można łagodzić tzw. domowymi sposobami. Należy zadbać o nawilżanie śluzówek dróg oddechowych – ulgę przynoszą np. inhalacje z soli fizjologicznej. Warto stosować nawilżacze powietrza albo rozwieszać na kaloryferach mokre ręczniki. Powinno się dużo pić (zwłaszcza naparów ziołowych) i unikać pomieszczeń klimatyzowanych oraz czynników drażniących, szczególnie dymu papierosowego (problemy wywołuje również palenie bierne).

Ulgę przynosi picie herbaty z imbirem, z sokiem malinowym lub miodem i cytryną. Można przyrządzać sobie mleko z miodem i cytryną, sok z buraków, syrop z miodu i cytryny. Przykre objawy łagodzą syropy takie jak: czosnkowy lub cebulowy, płukanki gardła z wody i soli kuchennej, napary z czarnego bzu, rumianku i kory dębu.

Pomagają preparaty z wyciągami z ziół i roślin (np. prawoślazu, dziewanny, aloesu), które zabezpieczają nabłonek i zakończenia nerwowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyseptycznym ograniczają również stan zapalny. Można wspomagać się inhalacjami ziołowymi lub z dodatkiem olejków eterycznych. Objawy ze strony gardła uśmierzają też leki przeciwbólowe z ibuprofenem, paracetamolem, a także pastylki do ssania zawierające substancje miejscowo znieczulające, np. chlorowodorek benzydaminy. Ulgę przynoszą środki na bazie miodu oraz preparaty z szałwią, pokrzywą, tymiankiem, lipą i werbeną (syropy, aerozole).

Leczenie i profilaktyka

Jeśli w przebiegu infekcji kaszel z suchego zmienia się w mokry, pojawia się silne osłabienie, wysoka gorączka lub ropna wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem. Część zakażeń na tle bakteryjnym wymaga antybiotykoterapii.

Jeżeli infekcje gardła mają charakter nawracający, wymagają leczenia immunomodulującego. Można stosować leki, które działają przeciwwirusowo i wspierają funkcjonowanie układu immunologicznego.

Nikotyna i dym tytoniowy prowadzą do uszkodzeń nabłonka dróg oddechowych i dysfunkcji rzęsek, które znajdują się na błonie śluzowej gardła. Dlatego suchość, drapanie i swędzenie w gardle to dolegliwości, z którymi zmagają się palacze. Warto przypomnieć, że palenie tytoniu może wywołać wiele groźniejszych schorzeń, w tym nowotwór płuc, jamy ustnej. Doraźną ulgę pacjentom przyniosą wspomniane preparaty powlekające nabłonek specjalnym filmem ochronnym. Zaleca się jednak rzucenie palenia – tylko w ten sposób można trwale pozbyć się przypadłości.

Jeśli dolegliwości wywołuje „nadwyrężanie” krtani związane z wykonywanym zawodem, warto sięgać po leki, które zabezpieczają nabłonek, pokrywając go warstwą ochronną i zapobiegając w ten sposób uczuciu suchości i drapania w gardle. Często w ich składzie znajduje się aloes, szałwia, prawoślaz.

W pewnych przypadkach należy rozważyć konsultację stomatologiczną, ponieważ do uczucia dyskomfortu w gardle mogą przyczynić się niektóre choroby zębów i przyzębia, jak próchnica, zapalenie dziąseł.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Najnowsze wpisy na blogu

INFORMACJA PRAWNA
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
TV/WWW/10/2017